Mieczyk — duży, zuchwały i znów modny

Mieczyk — co za feeria barw!

Od czystej bieli do tajemniczego fioletu. Od jasnej żółci po ognistą czerwień. Odmiany mieczyka dostępne są w zaskakująco wielu kolorach, więc nie zabraknie wśród nich Twojego ulubionego. Bez względu jednak na swój kolor, wysoki i piękny mieczyk zawsze przyciąga wzrok. Odmiany o dużych kwiatach w szczególności przykuwają uwagę. Ich silny temperament można zauważyć już w momencie, gdy z pąków zaczynają się wychylać kolorowe płatki gotowe do pełnego rozkwitu.

6585.jpg 6606.jpg

Sadzenie mieczyków

Mieczyki zaliczają się do kwiatów cebulkowych kwitnących latem. Bulwocebule mieczyka należy sadzić wiosną, pod warunkiem że minęło już ryzyko przymrozków. Wówczas zakwitną już pierwszego lata. Mieczyki przepięknie zaprezentują się również w doniczkach lub skrzynkach na kwiaty. Postaw je na tarasie lub na balkonie, gdzie przydałoby się trochę koloru. Niesamowite, prawda? Z tej małej cebulki wyrasta tak imponujący kwiat.

6607.jpg 11431.jpg

221282.jpg 223049.jpg

Mieczyk — także do uprawy na bukiety

Niezwykły kształt i wygląd mieczyków sprawiają, że są one chętnie wybierane na bukiety. Prezentują się niezwykle okazale jako element dużych letnich kompozycji kwiatowych, do postawienia w domu lub na stoliku w ogrodzie. Jeśli zasadzisz sporą ilość bulwocebul mieczyka, możesz potem ścinać je do woli, a Twoja letnia rabata nadal będzie tak kolorowa jak przedtem. Możesz też posadzić je w specjalnie wydzielonej części ogrodu. Tam mogą rosnąć obok innych letnich kwiatów cebulkowych, takich jak dalie (w zasadzie to rośliny bulwowe) o różnych barwach i kształtach. Miłego układania bukietów!

23197.jpg 23212.jpg

221270.jpg 223048.jpg

Ciekawostki na temat mieczyków

  • Mieczyk jest symbolem siły, zwycięstwa i dumy. Ma też prawdziwie pobudzające działanie. Mieczyki nie są zbyt wymagające — co najwyżej trzeba będzie je podlewać, gdy gleba stanie się bardzo sucha. Poza tym mieczyki radzą sobie same.
  • Czy wiesz, że istnieją odmiany mieczyka o krótszej łodydze? Ich mniejsze rozmiary czynią je idealnymi kwiatami do posadzenia w doniczce lub skrzynce.
  • Dla wzmocnienia naturalnego efektu rozrzuć bulwocebule po całej rabacie, a następnie posadź je tam, gdzie akurat wylądowały.
  • Istnieje kilka odmian mieczyków: o małych, średnich i dużych kwiatach. Do posadzenia w wietrznych miejscach wybierz mniejsze odmiany.
  • Blisko spokrewniony z tym gatunkiem mieczyk abisyński (Gladiolus callianthus) sam w sobie stanowi atrakcję. Ta roślina bulwowa wytwarza białe kwiaty w kształcie gwiazdy, która w środku ma barwę nasyconej, tajemniczej purpury. Ponadto wydziela przepiękny zapach.
  • W przypadku ogrodów zaprojektowanych we współczesnym stylu, niewymagających dużo pracy, w których rośnie sporo niskich roślin okrywowych lub gdzie rabaty obsadzone są jedną odmianą byliny, warto posadzić pomiędzy tą roślinnością bulwy mieczyka — oczywiście według ustalonego planu. Dzięki temu, gdy nastanie lato, mieczyki wytworzą kwiaty, które będą się wybijać ponad resztę roślin.