Miejski ogród? Wyraź siebie dzięki kwiatom cebulowym

Rozwiązanie

Mała powierzchnia z mnóstwem płytek i niewielka ilość słonecznego światła: z tym muszą się zmagać miejscy ogrodnicy. Możesz pomyśleć, że w takich warunkach żadna roślina nie ma szans na przetrwanie. Ale czy wiesz, że takie kwiaty cebulowe jak żonkile, tulipany i hiacynty sprawią, że nawet mały ogród w samym środku miasta będzie wyglądał wyjątkowo pięknie? Te kwitnące wiosną cebulki nie potrzebują zbyt dużo miejsca, a niektóre ich odmiany wspaniale rozkwitają także w cieniu. Od teraz wczesna wiosna może oznaczać rozkoszne chwile w kolorowym świecie miejskiej enklawy.

224828_aangepast.jpg 224865_aangepast.jpg

Sadzenie „na lazanię”

Odpowiedzią na ograniczoną ilość miejsca na rabacie jest sadzenie w grupach. W przypadku kwiatów cebulowych, można je sadzić „na lazanię”. Metoda ta polega na sadzeniu cebulek w warstwach, jedna na drugiej, podobnie jak w lazanii. Dzięki temu cebulki, które zakwitają wcześnie, na przykład krokusy, pojawią się jako pierwsze, a po nich rozkwitają kolejne odmiany. Takie sukcesywne kwitnienie oznacza, że rezultaty można podziwiać przez długi czas: od stycznia aż do maja.

224844_aangepast.jpg 222565_aangepast.jpg

Doniczki

Jeśli w Twoim miejskim ogrodzie nie ma rabatek, ale jest patio, rozważ posadzenie cebulek w doniczkach. W takim przypadku ważne jest, aby doniczka była wystarczająco głęboka i miała otwór w dnie, umożliwiający odpływ nadmiaru wody. Doniczka powinna być co najmniej trzy razy wyższa niż cebulka. Aby uzyskać kolorowy efekt, posadź więcej cebulek, niż należałoby wykorzystać w przypadku rabaty. W doniczkach cebulki można sadzić blisko siebie: nie dalej niż na odległość średnicy każdej cebulki.

220237_aangepast.jpg

Odmiany cieniolubne

Latem w zacienionym ogrodzie pełne słońce panuje przez mniej niż trzy godziny, a niepełne słońce – tylko nieco dłużej. Takie ogrody są często niesłusznie nazywane „trudnymi”. A przecież jest wystarczająco dużo odmian kwiatów cebulowych, aby nawet zacieniony ogród mógł być kolorowy. Doskonałe przykłady to zawilec gajowy (Anemone nemorosa), kamasja (Camassia), śnieżnik (Chionodoxa) czy szachownica perska (Fritillaria persica). Ze względu na to, że ich kwiaty są dużo bardziej imponujące niż ich liście, rośliny te są doskonałymi towarzyszami roślinliściastych.

220034_aangepast.jpg