Mieszanki cebulek kwiatowych eksplodują kolorami

Imponujące mieszanki cebulek kwiatowych

Posadzenie cebulek kwiatowych oznacza, że kwiaty zaczynają się pojawiać jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. Ale czym dokładnie są mieszanki cebulek kwiatowych? Są to kolekcje różnego rodzaju cebulek wybranych przez profesjonalistów, którzy wiedzą, które z nich dobrze się czują w swoim towarzystwie i tworzą razem imponujące kwiatowe obrazy. A może warto stworzyć własną mieszankę? W ten sposób Twój ogród zyska bardzo osobisty akcent.

Tworzenie własnej mieszanki

Tworząc własną mieszankę cebulek kwiatowych, należy wziąć pod uwagę efekt wizualny połączenia kolorów, kształtów i wysokości kwiatów. Twoja mieszanka powinna być harmonijna. A może wolisz kontrast kolorów lub wysokości? Kolejnym czynnikiem jest okres kwitnienia. Zastanów się nad tym z wyprzedzeniem. Wolisz cebulki kwiatowe, które kwitną w tym samym czasie, czy mieszankę cebulek, które kwitną jedne po drugich?

Rodzaje cebulek kwiatowych

Cebulki kwiatowe, które najczęściej używane są w mieszankach to zazwyczaj te, które wszyscy znamy – tulipany. Doskonale się do tego nadają, ponieważ mają wiele różnych kolorów, kształtów i wysokości. Oprócz tulipanów w mieszankach sprawdzają się żonkile (Narcissus), szafirki (Muscari), kamasje (Camassia), krokusy (Crocus) i hiacynty (Hyacinthus).

Zróżnicowanie biologiczne

Niektóre mieszanki cebulek kwiatowych zwiększą różnorodność biologiczną w Twoim ogrodzie, ponieważ ich kwiaty wytwarzają dużo pyłku, który jest łatwo dostępny dla owadów. Chociaż długie języki motyli mogą z łatwością dostać się do pyłku w głębokich kwiatach, pszczoły musiałyby zużyć zbyt dużo energii, aby dotrzeć do źródła pokarmu. Krokusy, zawilce wdzięczne, hiacynty, czosnek sztyletowaty i cebula ozdobna stanowią prawdziwą ucztę dla owadów.

Ciekawostki

  • Kwiaty służą również jako schronienie. Trzmiele uwielbiają chować się na noc w kielichach tulipanów.
  • Czy kiedykolwiek przyszła Ci do głowy myśl o posadzeniu mieszanek złożonych z wieloletnich cebulek kwiatowych? Składają się one z cebulek, które wytwarzają kwiaty rok po roku.

243293_aangepast.jpg

243328_(1) aangepast.jpg

243243_aangepast.jpg