„Mnóstwo” to słowo klucz opisujące imponujący ogród pełen kwiatów cebulowych

Myśląc o przyszłości

Wiosna może być jeszcze daleko, ale jeśli chcesz mieć kolorowy ogród, gdy zapuka do Twoich drzwi, posadź cebulki kwiatowe jesienią. Jeśli zależy Ci na prawdziwej eksplozji kolorów, zadbaj o to, aby było ich jak najwięcej. Idealny czas to okres od połowy września do połowy grudnia. Sadzenie można rozpocząć, gdy temperatura spadnie poniżej 10°C, należy to jednak zrobić przed pierwszymi przymrozkami.

Różnorodność biologiczna

Cebulki kwiatowe wypełniają ogród kolorami wtedy, kiedy jest to najbardziej potrzebne. Takie owady jak pszczoły i motyle potrzebują nektaru i pyłku, aby przeżyć. Wczesną wiosną jest go jednak za mało. Sadząc cebulki kwitnące w tym okresie, upewniasz się, że owady mają do dyspozycji więcej kwiatów. Najwcześniej kwitnące rośliny cebulowe produkują bowiem pyłek i nektar już w styczniu.

Miejsce w ogrodzie

Cebulki kwiatowe nie są zbyt wybredne, jeśli chodzi o miejsce, w którym zostaną posadzone, chociaż większość z nich lubi trochę słońca. Sprawdź na opakowaniu, gdzie w Twoim ogrodzie będą czuć się najlepiej. Posadź je pod drzewami, między krzewami i bylinami, na rabatach, a nawet w trawie. Słowo klucz to „mnóstwo”. Im więcej cebulek, tym wspanialszy efekt.

Kieruj się własnym gustem

Cebulki kwitnące wiosną dają szerokie możliwości. Dzięki różnym kształtom, kolorom i wysokościom można je łączyć niemal bez ograniczeń. Wybierzesz delikatność i jednolity charakter, sadząc cebulki w jednym kolorze lub tej samej odmiany, czy postawisz na eksplozję kolorów, decydując się na wielobarwną mieszankę? Postaw na styl, który najbardziej Ci odpowiada, aby w pełni cieszyć się swoją indywidualną przestrzenią w ogrodzie.

Wybór

Najbardziej znane cebulki, które kwitną wiosną, to tulipany (Tulipa), żonkile (Narcissus) i hiacynty (Hyacinthus). Ich lista jest jednak zdecydowanie dłuższa i masz mnóstwo pięknych odmian do wyboru. Mogą to być na przykład szafirki (Muscari), krokusy, śnieżyczki (Galanthus), czosnek ozdobny (Allium), ifejony (Ipheion), szachownice cesarskie (Fritillaria imperialis) i wiele innych.

Wygląd

Po wybraniu cebulek kwiatowych i ustaleniu, gdzie trafią, nadszedł czas, aby je posadzić. Jeśli wolisz naturalny wygląd, wymieszaj w wiadrze lub koszu różne odmiany i rozrzuć je swobodnie na ziemi. Posadź je tam, gdzie upadną. Jeśli chcesz posadzić cebulki w grupach, wykop duży otwór. Jeśli wolisz posadzić je pojedynczo, zrób kilka mniejszych otworów.

Robi się to tak:

  1. Wykop jedno zagłębienie dla grupy cebulek kwiatowych lub przygotuj pojedyncze zagłębienia, w których posadzisz poszczególne cebulki. O wielkości zagłębień decyduje rozmiar cebulki. Duże cebulki (o średnicy 5 cm lub większej) należy sadzić na głębokości 15 cm, a małe (o średnicy 2,5–5 cm) – na głębokości od 7 do 10 cm.
  2. Usuń chwasty i małe kamienie, a następnie wykop zagłębienie w glebie, aby dodać nieco ziemi ogrodniczej i poprawić drenaż.
  3. Delikatnie umieść cebulki w ziemi tak, aby ich cienkie końce były skierowane w górę. Uważaj, by nie naciskać zbyt mocno na cebulki kwiatowe, ponieważ mogłoby to spowodować ich uszkodzenie. Duże cebulki kwiatowe należy sadzić w odstępie od 7 do 20 cm, a małe – od 3 do 7 cm.
  4. Przykryj cebulki ziemią z wykopanych zagłębień.
  5. Jeśli gleba jest sucha, podlej cebulki wodą.

248021_aangepast.png 248031_aangepast.png

248053_aangepast.png 248045_aangepast.png

248072_aangepast.png 248091_aangepast.png