Najnowszy trend w ogrodnictwie: stwórz swoją własną kompozycję cebulek kwiatowych

Kompozycja jedyna w swoim rodzaju

Stworzenie mieszanki cebulek kwiatowych nie jest trudne. Po prostu wybierz te cebulki, z których wyrosną kwiaty o kolorach, kształtach, wysokościach i zapachach, jakie lubisz. Czy będą to kwiaty szachownicy cesarskiej o jaskrawych barwach w połączeniu z tulipanami w łagodniejszych odcieniach? Czy też stworzysz kompozycję pięciu różnych rodzajów cebul, z których wyrosną kwiaty w tym samym kolorze? Każdy wybór będzie dobry. Kolejnej wiosny skomponowana przez Ciebie mieszanka cebulek kwiatowych upiększy Twoje dni swoim indywidualnym charakterem.

217932-aangepast.jpg

Wybór cebulek kwiatów spośród wielu ich rodzajów

Tworzenie własnej kompozycji cebulek kwiatów to czysta przyjemność! Ale od czego zacząć? Możesz wybierać spośród cebulek roślin jednorocznych, wieloletnich oraz takich, które co roku wytwarzają więcej cebulek. Rośliny jednoroczne słyną ze swoich żywych barw. Tulipany, żonkile i krokusy to gatunki, które będą w Twoim ogrodzie zachwycać eksplozją koloru. Ale może jednak wolisz kompozycję, która będzie się wspaniale prezentować także rok później? Jeśli tak, wybierz cebulki roślin wieloletnich takich jak śnieżnik (Chionodoxa) czy hiacyntowiec (Hyacinthoides). Możesz nawet połączyć cebulicę syberyjską (Scilla) z niektórymi odmianami żonkila (Narcissus), które się następnie naturalizują. Oznacza to, że z roku na rok roślin tych będzie coraz więcej.

216199-aangepast.jpg 216256-aangepast.jpg

207280-aangepast.jpg 215204-aangepast.jpg

Taki mały trik

Przedstawiamy trik przydatny podczas tworzenia kompozycji cebulek kwiatowych. W celu uzyskania jak najbardziej naturalnego efektu należy wrzucić wszystkie wybrane cebulki do dużego wiadra i wymieszać je rękami. Następnym krokiem jest swobodne rozrzucenie powstałej mieszanki w miejscu, w którym zamierzamy posadzić kwiaty. Po rozrzuceniu wszystkich cebulek sadzimy je dokładnie tam, gdzie spadły. Czynność tę można wykonać od września do końca grudnia, przed pierwszym mrozem.

203446-aangepast.jpg 45057-aangepast.jpg

220174-aangepast.jpg 216207-aangepast.jpg

Rady i triki

  • Jeśli chcesz jeszcze dłużej cieszyć się swoją wyjątkową kompozycją, wybierz cebulki roślin o następujących po sobie okresach kwitnienia. Pierwsze zakwitną w styczniu, a ostatnie w maju.
  • Gwarancją sukcesu jest posadzenie każdej z cebulek na głębokości równej trzem jej wysokościom.
  • Aby uzyskać efekt zachwycający obfitością kwiatów na wybranym terenie, należy zasadzić około 50 cebul na metr kwadratowy.
  • Chcąc uniknąć pojawienia się na terenie ogrodu pustych miejsc po przekwitnieniu roślin cebulowych, warto posadzić między nimi niskie gatunki roślin wieloletnich takich jak przywrotnik czy barwinek.
  • Kompozycje cebul kwiatowych będą się też świetnie czuły w doniczkach. Należy się tylko upewnić, że są one wystarczająco duże, a w dnie znajduje się dziura służąca do odprowadzenia nadmiaru wody.

217998-aangepast.jpg