Nepřišlo vám někdy divné, že když jaro sotva začalo, některé zahrady už hrají barvami?

Ostatnie promienie jesiennego słońca

Możesz wierzyć lub nie, ale nie musisz zimą pracować w ogrodzie, aby wczesną wiosną podziwiać przepiękne kolory w ogrodzie. Kwiaty cebulkowe należy sadzić zdecydowanie wcześniej – jesienią. Potrzebują one niskich temperatur, aby rosnąć i wytwarzać kwiaty. Gdy na zewnątrz robi się chłodno, ale nie jest jeszcze zbyt zimno, aby korzystać z ostatnich promieni słońca, wtedy jest idealny czas na sadzenie kwiatów cebulkowych. Wszystko co musisz zrobić później to schować się w ciepłym pomieszczeniu i oczekiwać na eksplozję kolorów w ogrodzie. Bułka z masłem!

Przyjemność od stycznia do lipca

Czy wiesz, że pierwsze cebulki kwiatowe rozkwitają już w styczniu? To wtedy przebiśniegi rozpoczynają sezon cebulek kwiatowych. W lutym kwitną białe, purpurowe i żółte szafrany oraz śnieżnik (Chionodoxa) w kolorze błękitu kobaltowego. Następnie pojawiają się inne odmiany cebulek kwiatowych, które kwitną w lecie. Ostatnie kwitnące rośliny to czosnek ozdobny kwitnący w lipcu.

219603A.jpg 222453A.jpg

44768A.jpg 223428A.jpg

Sadzenie kwiatów cebulkowych w 4 krokach

Lato się skończyło, robi się coraz chłodniej, a ogród jest prawie gotowy na zimę. Idealnym czasem na sadzenie kwiatów cebulkowych to październik do końca grudnia. Ale jak to zrobić? Może się to wydawać skomplikowane, ale można to zrobić w zaledwie czterech krokach.

  1. Najpierw spulchnij glebę łopatką w miejscu, w którym zamierzasz posadzić kwiaty.
  2. Zrób dołek łopatką lub sadzarką do cebulek
  3. Posadź w nim kwiaty cebulkowe, tak aby szpiczasta strona była skierowana do góry, a zaokrąglona w dół. Zachowaj między cebulkami odległość równą trzykrotności średnicy cebulki i sadź je na głębokości równej trzykrotności jej wysokości.
  4. Zasyp otwór wcześniej wykopaną glebą i delikatnie ją uklep.

219196A.jpg

Rady i triki

  • Posadź kwiaty cebulkowe przed pierwszymi przymrozkami. Śnieg nie jest żadnym problemem dla kwiatów cebulkowych, a właściwie izoluje je i chroni przed niskimi temperaturami.
  • Czy wiesz, że kwiaty cebulkowe można także sadzić w warstwach? W ten sposób można uzyskać kolejne kwitnienie w jednym miejscu w ogrodzie lub donicy. Nazywa się to „sadzenie warstwowe”
  • Kwiaty cebulkowe z łatwością wyrosną także w donicach. W tym przypadku ważne jest, aby donica była wystarczająco głęboka i miała otwór w dnie, umożliwiający odpływ nadmiaru wody. Następnie upewnij się, że ziemia w donicy jest wilgotna, aby zapobiec wysychaniu cebulek kwiatowych.