Odkryj przyjemność podziwiania tulipanów botanicznych

Odmiany kwitnące raz i zakwitające wielokrotnie

Dlaczego niektóre tulipany pojawiają się każdego roku, a inne kwitną tylko raz? To wymaga wyjaśnienia. Tulipany dzielą się na dwie grupy: rośliny kwitnące wielokrotnie i pojawiające się tylko raz. Odmiany, które kwitną tylko raz, w pierwszym roku po posadzeniu wytwarzają dużo kwiatów. Jednak w kolejnym roku nie zakwitają. Kwiaty kwitnące wielokrotnie będą pojawiać się każdego roku. To tulipany botaniczne. Jest to odmiana, która ma zdolność do aklimatyzowania się, dlatego wystarczy posadzić je tylko raz. Później nie wymagają już żadnej dodatkowej opieki. Dodatkową ich zaletą jest to, że warunki pogodowe nie mają negatywnego wpływu na ich rozwój. To proste – nawet dla osób, które nic nie wiedzą o sadzeniu roślin cebulkowych.

bulb afbeelding bulb afbeelding

Najwcześniejsza odmiana

Tulipany botaniczne są czasem nazywane tulipanami karłowatymi, ponieważ są mniejsze niż inne odmiany tych kwiatów i rosną jedynie do wysokości 12-20 cm. Ich cechą charakterystyczną są gwiaździste kwiaty. Tulipany botaniczne wyróżnia to, że kwitną wcześniej niż ich inne rodzaje. Istnieje około 65 różnych odmian tych kwiatów, a każda z nich ma wyjątkowy kształt, kolor lub zapach. Bardziej znane gatunki to Turkestanica, Tarda i Saxatilis. Mniej znane, ale bardzo wyjątkowe to odmiana o nazwie „Lady Jane” i gatunek znany jako Tulipa humilus. Nie wszędzie można je zobaczyć, dlatego wybierając je, możesz stworzyć niepowtarzalny klimat, dzięki któremu ogród stanie się jeszcze piękniejszy.

bulb afbeelding bulb afbeelding

Idealny do doniczek i pojemników

Najlepszy czas sadzenia tulipanów botanicznych to wrzesień i październik. Jeśli będą ogrzewane słońcem, posadzone w niewielkich zgrupowaniach, pojemnikach i skalnikach, będą przyciągać swoim wspaniałym wyglądem. Cebulki należy sadzić na głębokości ok. 10 cm.