Ogród na balkonie lub tarasie

Barwa

Z powodu pandemii staliśmy się bardziej zależni od naszego miejsca do życia. Chcemy jak najlepiej wykorzystać czas, który musimy spędzać w domu. Nic więc dziwnego, że ogrodnictwo stało się ostatnio bardzo modne. Na szczęście nie musisz mieć ogrodu! Balkon lub taras to idealne miejsce, żeby otoczyć się zielenią. Jeśli posadzisz cebulki kwiatowe w doniczkach lub skrzynkach jesienią, Twój balkon lub taras nabierze koloru już wczesną wiosną.

Przytulny kącik

Rozjaśnij swój balkon lub taras wesołymi zwiastunami wiosny, takimi jak szafirki (Muscari), hiacynty (Hyacinthus), narcyzy (Narcissus) i tulipany (Tulipa). Możesz to zrobić, ustawiając różne doniczki i skrzynki. Nie muszą one oczywiście stać na podłodze. Możesz upiększyć swoją przestrzeń na świeżym powietrzu i stworzyć przytulne zakamarki, ustawiając pojemniki na stolikach.

Sadzenie

Cebulki kwiatowe należy sadzić jesienią, zanim nadejdą przymrozki. Potrzebują one niskich temperatur, aby w pełni pokazać swój potencjał. Upewnij się, że w doniczkach i/lub skrzynkach są otwory, aby nadmiar wody mógł się z nich łatwo wydostać.

  1. W celu zapewnienia właściwego odprowadzania wody ułóż na dnie warstwę kawałków starych doniczek, granulat ceramiczny lub żwir.
  2. Posyp kawałki doniczek, granulki lub żwir warstwą ziemi kompostowej do roślin doniczkowych.
  3. Posadź cebulki w ziemi. Możesz stworzyć wyjątkowy efekt, sadząc je blisko siebie.
  4. Rozrzuć na cebulkach warstwę ziemi kompostowej i mocno ją uklep.
  5. Podlej cebulki.
  6. Kiedy wiosną cebulki zaczną rosnąć, nie pozwól im wyschnąć. Odpowiednia ilość wilgoci stymuluje wzrost i kwitnienie.

Dobrze wiedzieć:

  • Wiesz, na czym polega sadzenie na lazanię? Jest to sadzenie cebulek warstwami. Ponieważ warstwy będą kwitnąć jedna po drugiej, przez wiele tygodni będziesz mieć na balkonie lub tarasie piękne kwiaty.
  • Jeśli doniczka lub pojemnik stoi w bardzo wietrznym miejscu, posadź w niej niższe kwiaty cebulowe, takie jak krokusy, cebulice syberyjskie (Scilla), śnieżniki (Chionodoxa), szafirki (Muscari) czy miniaturowe żonkile (Narcissus). Ponieważ nie wyrastają wysoko, jest mniejsze prawdopodobieństwo, że zostaną połamane przez wiatr.

224819_aangepast.jpg 225019_aangepast.jpg

225033_aangepast.jpg 225010_aangepast.jpg

225013_aangepast.jpg