Ogród pełen białych kwiatów

Białe kwiaty

Niektóre osoby uwielbiają gdzieniegdzie dodać nieco koloru w swoim ogrodzie, ale są też tacy, których cieszy widok spokojnej bieli. Biel dodaje ogrodowi lekkości, a ponadto kojarzy się z ciszą i odpoczynkiem. A Twój ogród jest do tego idealnym miejscem! Aby przedłużyć sezon kwitnienia w swoim ogrodzie, możesz oprócz białych roślin jednorocznych i wieloletnich posadzić też cebulki wytwarzające białe kwiaty. Wówczas te ogrodowe perły będą ozdobą Twojego ogrodu począwszy już od stycznia.

88385_aangepast.jpg 202292_aangepast.jpg

204285_aangepast.jpg 204386_aangepast.jpg

Małe jest piękne

Cebulki wytwarzające białe kwiaty dostępne są w wielu różnych odmianach i rozmiarach. Jeśli preferujesz małe delikatne kwiaty, wybierz śnieżyczkę (Galanthus). Są to najwcześniej zakwitające białe cebulki, gdyż wypuszczają kwiaty już w styczniu. Te cebulki kwiatowe dobrze się nadają także do aklimatyzacji. Co oznacza, że z każdym rokiem będą wytwarzać coraz więcej kwiatów. Poza śnieżyczkami możesz posadzić też śnieżycę wiosenną (Leucojum vernum), białe szafirki (Muscari), krokusy (Crocus) i zawilce wdzięczne (Anemone blanda).

214957_aangepast.jpg 215236_aangepast.jpg

215238_aangepast.jpg 217124_aangepast.jpg

Większe kwiaty

Istnieje wiele odmian cebulek kwiatowych, które wytwarzają duże białe kwiaty. Największą popularnością cieszą się tulipany (Tulipa). Wśród białych tulipanów istnieje z kolei wiele odmian — pełne, strzępiaste, liliowe to tylko niektóre z nich. Czy wiesz, że narcyzy, potocznie zwane żonkilami, nie kwitną jedynie na żółto? Niektóre z tych odmian mają białą barwę. Poza tym duże białe kwiaty wytwarza też czosnek ozdobny (Allium), śniedek zwisły (Ornithogalum nutans), hiacynt (Hyacinthus) czy pustynnik (Eremurus) — każdy z tych kwiatów rozświetli Twój ogród. Na co więc czekasz?

Sadzenie cebulek kwiatowych

Nie musisz mieć dobrej ręki do kwiatów, ponieważ te kwiaty są już ukryte wewnątrz swoich cebulek. Wystarczy pięć kroków i sukces gwarantowany!

  1. Najpierw spulchnij glebę łopatką w miejscu, w którym zamierzasz posadzić kwiaty.
  2. Zrób dołek łopatką lub sadzarką do cebulek
  3. Posadź w nim kwiaty cebulkowe, tak aby szpiczasta strona była skierowana do góry, a zaokrąglona w dół. Zachowaj między cebulkami odległość równą trzykrotności średnicy cebulki i sadź je na głębokości równej trzykrotności jej wysokości.
  4. Pamiętaj tylko, że gleba musi być wilgotna. Zasyp otwór wcześniej wykopaną glebą i delikatnie ją uklep.

221771_aangepast.jpg 222425_aangepast.jpg

222481_aangepast.jpg 223482_aangepast.jpg