Ogrodnictwo jest zdrowe: sadzenie cebulek kwiatowych

Wpływ roślin

Profesor Roger Ulrich z University of Texas przeprowadził badania nad wpływem roślin na ludzi. Jego badania wykazały, że ludzie pozbywają się stresu szybciej w naturalnym niż w sztucznym otoczeniu. Przebywanie w pobliżu drzew, roślin i kwiatów pomaga szybciej osiągnąć normalny poziom ciśnienia krwi i tętna. Inne badanie wykazało, że pacjenci po zabiegach szybciej zdrowieją, gdy mogą patrzeć na naturalne otoczenie. Szybciej wracają do zdrowia, szybciej są wypisywani do domu, wymagają mniej leków przeciwbólowych i mniej skarżą się na stan pooperacyjny. Niesamowite! Wystarczy przebywać w otoczeniu przyrody, aby osiągnąć wspaniałe rezultaty!

216369-aangepast.jpg

Spalanie kalorii

Dobrą rzeczą w ogrodnictwie jest robienie czegoś dla przyjemności. Pracujesz w ogrodzie w wygodnych, starych ciuchach, grzebiesz w ziemi, a promienie słoneczne ogrzewają twoją twarz. I masz piękny ogród z dużą ilością kolorów – ogród, w którym panują piękne zapachy. Ale to nie wszystko. Chudniesz! W końcu spalasz 350 kalorii na godzinę sadząc, siejąc i przycinając kwiaty, rośliny oraz drzewa. Kopiąc i grabiąc spalasz nawet więcej kalorii niż podczas jazdy na rowerze. A po ciężkim stresującym dniu, powrót do domu i prace w ogrodzie są prawdziwym dobrodziejstwem.

216391-aangepast.jpg 216401-aangepast.jpg

Sadzenie cebulek kwiatowych

Sezon na świeżym powietrzu już się niemal zakończył, ale czyż nie jest miło, że nastał czas na sadzenie cebulek kwiatowych? Osiągasz stan Zen, spalasz dużo kalorii, a wiosną następnego roku w ogrodzie pojawiają się pierwsze kolory. Idealny czas sadzenia cebul kwiatowych to okres od września do grudnia, przed pierwszym przymrozkami. Jeśli wykonasz te cztery kroki, nie możesz się pomylić.

  1. Najpierw spulchnij glebę łopatką w miejscu, w którym zamierzasz posadzić kwiaty.
  2. Zrób otwór łopatką lub sadzarką do cebulek.
  3. Posadź w nim kwiaty cebulkowe, tak aby szpiczasta strona była skierowana do góry, a zaokrąglona w dół.
  4. Zasyp otwór wcześniej wykopaną glebą i delikatnie ją uklep.

Wskazówki

  • Czy wiesz, że kwiaty cebulkowe można także sadzić w warstwach? Nazywa się to „sadzeniem warstwowym”.
  • Jeśli masz balkon lub patio, zamiast ogrodu, pamiętaj, że cebulki kwiatowe dobrze rosną również w doniczkach i pojemnikach. Włóż wystarczająco dużo kompostu do doniczki z cebulkami kwiatowymi, aby utrzymać stałą wilgotność gleby.

216383-aangepast.jpg