Ostatni dzwonek na sadzenie letnich roślin cebulkowych

Kolory, które nie znikają

Czas, kiedy ogród jest wciąż pełny kolorowych kwiatów wyrastających z wiosennych cebulek, to idealny moment na sadzenie letnich roślin cebulkowych. Dzięki temu nieprzerwanie będziesz się cieszyć kwitnącym ogrodem, aż do późnej jesieni, kiedy przekwitną letnie kwiaty cebulkowe, jednak stanie się to dopiero po pierwszych przymrozkach. Zwłaszcza dalie są pod tym względem niezmordowane i wciąż wytwarzają nowe kwiaty. Nie ma zatem na co czekać — zasadź te letnie perełki już teraz i ciesz się pięknym ogrodem.

226281_aangepast.jpg

226239_aangepast.jpg

Szyk, elegancja czy może subtelność?

Jedną z najlepszych cech letnich roślin cebulkowych jest ich ogromna różnorodność, dzięki której każdy znajdzie coś dla siebie. Niektóre odmiany, takie jak lilie czy dalie, które wytwarzają olbrzymie kwiaty, to prawdziwe primadonny ogrodów. Jeśli zależy Ci na elegancji, wybierz klasyczne piękności, takie jak kalie etiopskie (Zantedeschia) i mieczyki (Gladiolus). Jeśli gustujesz w bardziej subtelnym stylu, proponujemy begonie, Ornithogalum thyrsoides (śniadek wiechowaty) lub Hymenocallis (błonczatkę), które prezentują się bardzo gustownie w ogrodzie.

226124_aangepast.jpg 226122_aangepast.jpg

209990_aangepast.jpg 221119_aangepast.jpg

Sadzenie letnich roślin cebulkowych

Spędzając słoneczny dzień w ogrodzie na sadzeniu letnich roślin cebulkowych, poczujesz wielką satysfakcję z wykonanej pracy. Zatem dobrze wykorzystaj słoneczne majowe lub czerwcowe dni. Ale jak właściwie sadzi się letnie cebulki?

  1. Najpierw wybierz dobrze nasłonecznione miejsce w ogrodzie, pamiętając, że letnie cebulki wytwarzają najwięcej kwiatów dzięki kąpielom słonecznym.
  2. Następnie rozluźnij glebę grabiami i usuń chwasty oraz kamienie.
  3. Teraz możesz umieścić cebulki w ziemi. Dobrym sposobem na zapamiętanie, na jakiej głębokości należy je sadzić, jest następująca zasada: sadzimy je na głębokości równej dwóm wysokościom cebulki. Istnieją dwa wyjątki od tej reguły — dalie i begonie, które należy sadzić tuż pod powierzchnią gleby. Jest to ważne, gdyż potrzebują one ciepła promieni słonecznych, aby wypuścić pierwsze pędy. Jeśli nadal masz wątpliwości, po prostu postępuj zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi na opakowaniu.
  4. I jeszcze jedna rada: przed sadzeniem zanurz cebulki na godzinę w wodzie albo podlej je obficie tuż po posadzeniu. Jeśli już na samym początku dobrze je nawodnisz, letnie cebulki będą mieć dobrą bazę do wzrostu.

Warto wiedzieć

  • Odcinaj zwiędłe kwiaty. Szybko zauważysz, że prawie natychmiast pojawią się nowe.
  • Letnie rośliny cebulkowe wyglądają także olśniewająco w donicach i skrzynkach. Przygotuj dla nich sporej wielkości donice wypełnione dużą ilością ziemi kompostowej i nie zapominaj, że należy je obficie podlewać podczas upalnych letnich dni.
  • Możesz też układać z nich bukiety w wazonach. Na kwiaty cięte nadają się zwłaszcza dalie i kalie etiopskie. Dzięki temu można je podziwiać nie tylko w ogrodzie, ale również w domu.

226112_aangepast.jpg