Pamiętaj: już czas zasadzić cebulki kwiatowe!

Zanim zacznie się zima

Jesień to idealna pora na sadzenie cebulek kwiatów wiosennych, takich jak żonkile, tulipany, szafirki, hiacynty i krokusy. Dzieje się tak, ponieważ wymagają one niskich zimowych temperatur, aby w pełni zachwycić wczesną wiosną. Posadzenie ich jesienią sprawia, że mają dostatecznie dużo czasu przed zimą, aby wykształcić silne korzenie. Im lepiej rozwinie się system korzeniowy, tym piękniejsze będą kwiaty. Cebulki kwiatowe możesz zasadzić, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 10°C, ale upewnij się, żeby zdążyć przed przymrozkami.

226466_aangepast.jpg 226492_aangepast.jpg

Jak zawodowiec

Świetnie — masz jeszcze czas! Nie marnuj go, zrób to już teraz. Jedną z zalet tego zadania jest fakt, że sprawia ono bardzo dużo satysfakcji. I to nie raz, a dwa razy. Czas spędzony na sadzeniu wypełniony jest relaksem: czy może być coś przyjemniejszego niż praca we własnym ogrodzie? Na wiosnę wybrane i zasadzone przez Ciebie cebulki będą nagradzać Cię całymi tygodniami. To druga szansa na satysfakcję — radość z Twojego własnego, kolorowego raju. Jednak jak prawidłowo zasadzić cebulki kwiatowe? Dzięki poniższym wskazówkom zrobisz to jak profesjonalista:

  1. Usuń chwasty i małe kamienie, a następnie wykop zagłębienie w glebie, aby dodać nieco ziemi ogrodniczej i poprawić drenaż.
  2. Wykop zagłębienie dla kilku cebulek kwiatowych lub przygotuj pojedyncze zagłębienia, w których każdą cebulkę zasadzisz osobno. O wielkości zagłębień decyduje rozmiar sadzonej cebulki kwiatowej. Duże cebulki kwiatowe (o średnicy 5 cm lub większej) należy sadzić na głębokości 15 cm, a małe (o średnicy 2,5–5 cm) — na głębokości od 7 do 10 cm.
  3. Delikatnie wciskaj cebulki kwiatowe w glebę, tak aby ich cienkie końce były skierowane w górę. Uważaj, by nie naciskać zbyt mocno na cebulki kwiatowe, ponieważ mogłoby to spowodować ich uszkodzenie. Duże cebulki kwiatowe należy sadzić w odstępach od 7 do 20 cm, a małe — od 3 do 7 cm.
  4. Przykryj cebulki kwiatowe glebą z wykopanych zagłębień.
  5. Jeśli gleba jest sucha, podlej cebulki wodą.

225562_aangepast.jpg 225590_aangepast.jpg