Piękna dalia jest letnim kwiatem cebulkowym 2017 roku

Początki dalii

Ta piękna roślina ma swoje korzenie w Meksyku. Meksykanin Francisco Hernandez był wielkim miłośnikiem dalii i zaczął pisać o nich w 1615 roku. Ten rozgłos spowodował, że dalie zostały sprowadzone z Meksyku do Hiszpanii. Dopiero dwieście lat później, w 1804 roku, botanik Andreas Dahl wprowadził je do pozostałych krajów Europy. I wtedy dalia stała się przedmiotem tylu hybrydyzacji i upraw: niezliczone nowe odmiany zostały wprowadzone na rynek. Zatem mamy doskonały powód, aby letnim kwiatem cebulkowym 2017 roku została dalia, biorąca swoją nazwę od pana Dahla.

77112.jpg 212886.jpg

Odmiany dalii

Czy wiesz, że istnieje ponad 20 000 różnych odmian dalii? Rośliny te są dostępne we wszystkich możliwych kształtach, rozmiarach i kolorach. Jasne kolory, słodkie zapachy, długie łodygi, duże kwiaty. Jeśli możesz je sobie wyobrazić, są szanse, że istnieją! Dalie są wyraźnie obdarzone talentem przekształcania każdego ogrodu w jeszcze piękniejszy niż jest. Na przykład dalie kaktusowe. Dalie w tej kategorii wytwarzają duże stożkowe płatki, zwinięte na ponad 2/3 swojej długości. Te płatki są czasami proste jak strzała, ale niektóre odmiany mają płatki wywinięte do wewnątrz lub na zewnątrz. Są pięknościami ogrodów.

77767.jpg 202517.jpg

Sadzenie dalii w sześciu krokach

Sadzenie dalii jest bardzo łatwe, ale musi być to zrobione w odpowiednim czasie. Idealny czas sadzenia tych kwiatów to wiosna, gdy minie zagrożenie przymrozkami. Wszystko można zrobić w zaledwie sześciu krokach. Jedyne co pozostało do zrobienia, to czekać na te piękne kwiaty.

Krok 1:

Wybierz słoneczne miejsce w ogrodzie, gdzie dalie będą błyszczeć. Niektóre dalie osiągają wysokość 2 metrów, a inne rosną nie wyżej niż 30 cm. Dlatego dobieraj kwiaty o różnej wysokości, dając im miejsce, w którym mogą być cenione pośród różnych roślin.

Krok 2:

Przekop glebę, aby ją poluzować. Jednocześnie usuń chwasty i małe kamienie, aby dalia poczuła się jak w domu.

Krok 3:

Wykop zagłębienie, w którym bulwy dalii będą miały dużo miejsca. Zagłębienie nie może być zbyt głębokie, ponieważ dalie lubią czuć ciepło słońca. To znaczy sadź je zaledwie kilka centymetrów pod powierzchnią gleby.

Krok 4:

Włóż bulwy dalii do zagłębienia z pozostałością jej starej łodygi skierowaną w górę.

Krok 5:

Przykryj bulwy dalii uprzednio wykopaną ziemią.

Krok 6:

Obficie podlej wodą zasadzone bulwy dalii. Zapewni to szybkie rozpoczęcie wzrostu korzeni.

216508.jpg 212944.jpg

Dbałość o dalie

Pierwsze pędy dalii wyłonią się z ziemi zaledwie kilka tygodni po posadzeniu. Nieco później zobaczysz ich kolorowe kwiaty. Przyjemnie jest patrzeć, jak taka obficie kwitnąca roślina rozwija się z bulwy dalii. Jeśli przez dłuższy czas w miesiącach letnich występuje susza, dalie docenią obfite podlewanie. Ale rośliny te są tak łatwe w uprawie, że jest to jedyna opieka, jakiej wymagają.

221096.jpg 77295.jpg

Dobrze wiedzieć

• Czy wiesz, że dalie były kiedyś spożywane? Korzenie niektórych gatunków smakują jak słodkie ziemniaki. Dalie były stosowane w leczeniu padaczki, a ich pustych łodyg używano jako rur do transportu wody.
• Być może nie masz ogrodu. Ale jeśli masz balkon lub taras, nadal możesz posadzićte bujne kwiaty. To dlatego, że dalie rosną dobrze w doniczkach i rozsadnikach.
• Jeśli chcesz czerpać radość z tego pozornie niekończącego się morza kwiatów, usuwaj przekwitłe kwiaty. To sprawi, że dalie nadal będą wytwarzać nowe kwiaty.
• Czy wiesz, że „Dalia” to również imię nadawane dziewczętom w Grecji? Dosłowne znaczenie tego imienia to „kwiat”. To nie może być tylko zbieg okoliczności!

221330.jpg 221322.jpg