Piękno jesieni zaklęte w kwiatach zwartnicy

Przyjemnie i ciepło

Wspaniale, prawda? Po cudownych wakacjach powróciła jesień. Trzaskający ogień w kominku, miękki fotel, w który można się zapaść, i przyjemnie ciepły koc kuszą nas do pozostania w domu. Wykończenie z charakterem? Kwiaty zwartnicy. Rośliny w ogrodach mogą się już chować przed zimnem, ale temperatura w domu sprawia, że te olbrzymie cebulki kwiatowe nie mogą się doczekać, by w końcu zakwitnąć. Ty także nie czekaj i przygotuj swój dom na przyjście jesieni.

226494_aangepast.jpg 226498_aangepast.jpg

Niesamowity proces wzrostu

Cebulki zwartnicy mają naprawdę duże rozmiary. Jeśli umieścisz je w ciepłym pomieszczeniu, cebulka „pomyśli”, że to już wiosna. Dlatego bardzo szybko zacznie się rozwijać, a w końcu przepięknie zakwitnie. Samo obserwowanie, jak ten kwiat się rozwija, jest niesamowite. Najpierw z cebulki zaczynają wyrastać listki i łodygi. A niedługo potem pojawiają się pierwsze pąki. W zaledwie kilka tygodni roślina ta wytwarza olbrzymie kwiaty. Najpowszechniej występującym kolorem jest czerwony, ale istnieją też odmiany zwartnicy o białych, pomarańczowych, różowych i kremowych kwiatach.

Znajdź swój własny styl

Ale co zrobić, by kwiaty zwartnicy pięknie się prezentowały w domu? Czy to trudne? Wcale nie! Na początek ważna informacja — cebulka zawiera wszystkie potrzebne jej składniki odżywcze, więc nie musisz dodawać ani kompostu do roślin doniczkowych, ani wody. Wydaje się, że bez względu na to, co zrobisz, te kwiaty i tak będą pięknie wyglądać. Jeśli chodzi o kompozycję, możesz spróbować ułożyć każdą cebulkę w osobnym szklanym wazonie. Spód możesz wyłożyć ziemią kompostową, ale nie jest to konieczne. Możesz też ułożyć wszystkie cebulki w płytkim pojemniku lub naczyniu. Wszystko zależy od gustu — wybierz to, co Ci się najbardziej podoba.

226507_aangepast.jpg 226515_aangepast.jpg

Interesujące fakty

  • Czy wiesz, że botaniczna łacińska nazwa zwartnicy to Hippeastrum?
  • Te duże kwiaty cebulowe pochodzą z Ameryki Południowej.
  • Każda łodyga wytwarza od 4 do 6 ogromnych kwiatów. Im większa cebulka, tym więcej kwiatów z niej wyrośnie.