Pobudź swoje zmysły dzięki zapachowi letnich kwiatów

Sama przyjemność!

Letnie kwiaty wybieramy zazwyczaj ze względu na ich kolor. Mają one jednak do zaoferowania coś więcej niż tylko wygląd: wspaniały zapach! Kwiaty pachną nie bez powodu: przyciągają w ten sposób pszczoły, trzmiele i motyle, które je zapylają. Oprócz owadów, zapachem kwiatów mogą się także cieszyć ludzie. Posadź cebulki kwitnące latem, aby nadać swojemu ogrodowi wyjątkowy charakter. Przekonasz się, że dzięki połączeniu pięknego wyglądu i zapachu każda wizyta w ogrodzie będzie niezwykłym doznaniem.

Jak to działa?

Światło i ciepło sprawiają, że oprócz składników odżywczych cebulki kwitnące latem wytwarzają także zapach. Jest on gromadzony w specjalnych komórkach rośliny. W momencie, gdy komórki zapachowe się otwierają, uwalniana jest aromatyczna substancja. Ma ona postać płynną bądź stałą, a następnie przechodzi w stan lotny. Wówczas możemy poczuć zapach kwiatów. Posadź zatem w ogrodzie cebulki kwitnące latem i ciesz się ich cudownym zapachem aż do jesieni.

Różne zapachy

Zapach to bardzo indywidualna sprawa, więc wybierz ten, który Ci się podoba. Niektóre letnie cebulki pachną bardzo delikatnie, podczas gdy inne są prawdziwymi bombami zapachowymi. Ponieważ zapach nie utrzymuje się w ogrodzie zbyt długo, jest zawsze przyjemny. Oto pięć letnich cebulek o najprzyjemniejszym zapachu:

1. Lilia (Lilium):

Lilie orientalne pachną słodko i zmysłowo, lilie hybrydowe mają lekki zapach wanilii, a lilia azjatycka ma bardziej wyszukany aromat.

247702_aangepast.jpg

2. Mieczyk abisyński (Abyssinian Gladiolus; Gladiolus murielae):

Mieczyki abisyńskie pozwalają cieszyć się wyrafinowanym, słodkim zapachem.

23195_aangepast.jpg

3. Frezja:

Frezje mogą mieć zarówno intensywnie słodki, jak i bardzo ostry zapach. Podczas gdy niektóre odmiany pachną dość mocno, inne mają bardziej subtelny aromat.

222632_aangepast.jpg

4. Błonczatka (Hymenocallis):

W ogrodzie błonczatka przyciągnie Cię delikatnym, słodkim zapachem.

209990_aangepast.jpg

5. Krynia:

Krynia ma bardzo wyrazisty, słodki aromat.

41256_aangepast.jpg

Czy wiesz, że…?

  • Z czasem przekonasz się, że większość zapachów unosi się w ogrodzie po południu, w słoneczny dzień i przy lekkiej bryzie. Pamiętaj o tym, decydując się na odpoczynek w swojej zielonej oazie. Ciesz się chwilą!
  • Kwiaty będą pachniały szczególnie mocno, gdy umieścisz je przy ścianie nagrzanej przez słońce. Ciepło stymuluje bowiem wydzielanie się zapachu.