Eureka!
Rośliny cebulkowe często mają więcej niż jedną nazwę. Nazwa zwykle jest łacińska, ale wiele roślin otrzymuje także nazwy znane w lokalnych językach. Powszechną nazwą jest jej odpowiednik w języku polskim, zwykle określający wygląd rośliny lub nazwą przetłumaczoną z łaciny na język polski. Dobrymi przykładami będą: szachownica kostkowata i śnieżnik. Często jednak zdarza się, że te nazwy mogą być mylące i możesz nie rozpoznać roślin cebulkowych. Ale nie zniechęcaj się. Sięgnij po „Pomoc dotyczącą trudnych nazw roślin cebulkowych.” W niedługim czasie przekonasz się, że: „To jest łatwe.”
- Czosnek jest związany z cebulkami jadalnymi. Tej rośliny, znanej jako czosnek ozdobny, nie stosujemy już w kuchni. Zamiast tego upiększa nam ona ogród.
- „Amarylis” to w rzeczywistości Hippeastrum. (I właśnie zapamiętaliśmy trudną nazwę…)
- Kamasja otrzymała swoją nazwę od rdzennego amerykańskiego słowa camas, które oznacza „owoc”. Indianie dawniej używali cebulek kamasji jako ślubnego posagu. Liście tej rośliny były wykorzystywane w materacach, a ich cebulki były gotowane i mieszane z miodem. W ten sposób powstawał syrop na kaszel. Kamasja stała się także znana jako indiański hiacynt.
- Nazwa Chionodoxa pochodzi od słówchion i doxa, które w języku greckim oznaczają „śnieg” i „chwała”. Polska nazwa tej rośliny to po prostu: śnieżnik.
- Kwiaty Eranthis, gdy zima nadal trwa, wyrastają spod pokrywy śnieżnej! Dlatego roślina ta otrzymała nazwę rannik.
- Nazwa Eremurus pochodzi z języka greckiego. Eremos oznacza „jedyny”, oura „ogon”. To określenie świetnie ukazuje piękno rośliny: dumnie podniesiony ogon. Nazwa pustynnik, jest równie wyjątkowa, podobnie jak inna powszechna nazwa tego kwiatu: igła Kleopatry.
- Fritillaria meleagris, holenderska nazwa tej eleganckiej rośliny toKievitsbloem, ponieważ jej pokryte cętkami kwiaty przypominają jaja czajki zwyczajnej. Jej polska nazwa (szachownica kostkowata) także odnosi się do tego cętkowanego wyglądu.
- Fritillaria imperialis wytwarza kwiaty w kształcie dzwonków, które otaczają górną część łodygi tworząc koronę. Dlatego trafna jest nazwa szachownica cesarska.
- Galanthus jest pierwszą rośliną cebulkową kwitnącą wczesną wiosną, czasem nawet już w styczniu. Dlatego nazwa śnieżyczka nikogo nie dziwi.
- Hyacinthoides non-scripta jest kwiatem cebulkowym, który z łatwością się adaptuje i dobrze rozwija pod drzewami. Często można go znaleźć w lasach. Jego holenderska nazwa leśny hiacynt, odnosi się do środowiska pochodzenia tej rośliny, z kolei polska nazwa nawiązuje do jej wyglądu: hiacyntowiec zwisły.
- Powszechną polską nazwą dla Leucojum aestivum jest śnieżyca letnia. To nieco zaskakujące, jednak w rzeczywistości roślina ta rozkwita w maju.
- Leucojum vernum jest znana jako śnieżyca wiosenna. Nazwa tej rośliny cebulkowej jest bardziej trafna, ponieważ zaczyna rozkwitać w marcu, gdy nadchodzi wiosna.
- Kwiatostan Muscari wygląda jak odwrócone grono winogron. Ponieważ większość kwiatów Muscari jest błękitna, roślina ta otrzymała powszechną nazwę szafirek.
- Kwiaty Ornithogalum nutans są wyprostowane, gdy zaczynają wyrastać z cebulki. Później jednak, górna część kwiatostanu zagina się. Stąd jej powszechna nazwa śniedek zwisły.
- Oxalis deppei ma liście przypominające czterolistną koniczynę i oprócz tej ładnej łacińskiej nazwy, znana jest także jako szczawik czterolistny.
- Puschkinia wytwarza kiście kwiatów w paski, podobnych do hiacyntów, które znajdują się na samej górze łodygi. Jej polska nazwa puszkinia cebulicowata nie jest trudna do zapamiętania!
- Scilla siberica otrzymała łatwą do zapamiętania nazwę cebulicy syberyjskiej, związaną ze środowiskiem pochodzenia tej rośliny.