Pomoc przy trudnych nazwach roślin cebulkowych

Eureka!

Rośliny cebulkowe często mają więcej niż jedną nazwę. Nazwa zwykle jest łacińska, ale wiele roślin otrzymuje także nazwy znane w lokalnych językach. Powszechną nazwą jest jej odpowiednik w języku polskim, zwykle określający wygląd rośliny lub nazwą przetłumaczoną z łaciny na język polski. Dobrymi przykładami będą: szachownica kostkowata i śnieżnik. Często jednak zdarza się, że te nazwy mogą być mylące i możesz nie rozpoznać roślin cebulkowych. Ale nie zniechęcaj się. Sięgnij po „Pomoc dotyczącą trudnych nazw roślin cebulkowych.” W niedługim czasie przekonasz się, że: „To jest łatwe.”

 1. Czosnek jest związany z cebulkami jadalnymi. Tej rośliny, znanej jako czosnek ozdobny, nie stosujemy już w kuchni. Zamiast tego upiększa nam ona ogród.
 2. „Amarylis” to w rzeczywistości Hippeastrum. (I właśnie zapamiętaliśmy trudną nazwę…)
 3. Kamasja otrzymała swoją nazwę od rdzennego amerykańskiego słowa camas, które oznacza „owoc”. Indianie dawniej używali cebulek kamasji jako ślubnego posagu. Liście tej rośliny były wykorzystywane w materacach, a ich cebulki były gotowane i mieszane z miodem. W ten sposób powstawał syrop na kaszel. Kamasja stała się także znana jako indiański hiacynt.
 4. Nazwa Chionodoxa pochodzi od słówchion i doxa, które w języku greckim oznaczają „śnieg” i „chwała”. Polska nazwa tej rośliny to po prostu: śnieżnik.
 5. Kwiaty Eranthis, gdy zima nadal trwa, wyrastają spod pokrywy śnieżnej! Dlatego roślina ta otrzymała nazwę rannik.
 6. Nazwa Eremurus pochodzi z języka greckiego. Eremos oznacza „jedyny”, oura „ogon”. To określenie świetnie ukazuje piękno rośliny: dumnie podniesiony ogon. Nazwa pustynnik, jest równie wyjątkowa, podobnie jak inna powszechna nazwa tego kwiatu: igła Kleopatry.
 7. Fritillaria meleagris, holenderska nazwa tej eleganckiej rośliny toKievitsbloem, ponieważ jej pokryte cętkami kwiaty przypominają jaja czajki zwyczajnej. Jej polska nazwa (szachownica kostkowata) także odnosi się do tego cętkowanego wyglądu.
 8. Fritillaria imperialis wytwarza kwiaty w kształcie dzwonków, które otaczają górną część łodygi tworząc koronę. Dlatego trafna jest nazwa szachownica cesarska.
 9. Galanthus jest pierwszą rośliną cebulkową kwitnącą wczesną wiosną, czasem nawet już w styczniu. Dlatego nazwa śnieżyczka nikogo nie dziwi.
 10. Hyacinthoides non-scripta jest kwiatem cebulkowym, który z łatwością się adaptuje i dobrze rozwija pod drzewami. Często można go znaleźć w lasach. Jego holenderska nazwa leśny hiacynt, odnosi się do środowiska pochodzenia tej rośliny, z kolei polska nazwa nawiązuje do jej wyglądu: hiacyntowiec zwisły.
 11. Powszechną polską nazwą dla Leucojum aestivum jest śnieżyca letnia. To nieco zaskakujące, jednak w rzeczywistości roślina ta rozkwita w maju.
 12. Leucojum vernum jest znana jako śnieżyca wiosenna. Nazwa tej rośliny cebulkowej jest bardziej trafna, ponieważ zaczyna rozkwitać w marcu, gdy nadchodzi wiosna.
 13. Kwiatostan Muscari wygląda jak odwrócone grono winogron. Ponieważ większość kwiatów Muscari jest błękitna, roślina ta otrzymała powszechną nazwę szafirek.
 14. Kwiaty Ornithogalum nutans są wyprostowane, gdy zaczynają wyrastać z cebulki. Później jednak, górna część kwiatostanu zagina się. Stąd jej powszechna nazwa śniedek zwisły.
 15. Oxalis deppei ma liście przypominające czterolistną koniczynę i oprócz tej ładnej łacińskiej nazwy, znana jest także jako szczawik czterolistny.
 16. Puschkinia wytwarza kiście kwiatów w paski, podobnych do hiacyntów, które znajdują się na samej górze łodygi. Jej polska nazwa puszkinia cebulicowata nie jest trudna do zapamiętania!
 17. Scilla siberica otrzymała łatwą do zapamiętania nazwę cebulicy syberyjskiej, związaną ze środowiskiem pochodzenia tej rośliny.

bulb afbeelding bulb afbeelding

bulb afbeelding bulb afbeelding