Popuść wodze fantazji dzięki letnim roślinom cebulowym

Jeśli chcesz cieszyć się morzem kwiatów w ogrodzie lub na balkonie przez wiele miesięcy od samego początku lata, nie przegap możliwości, jakie oferują letnie rośliny cebulowe. Wybierz ładny wiosenny dzień i spędź go przyjemnie sadząc cebulki i bulwy. To naprawdę proste!

Popularne i rzadsze odmiany

Gdy ryzyko nocnych przymrozków spada do zera, zaczyna się pora sadzenia letnich roślin cebulowych. Zwykle trwa on do końca maja. Możesz wybrać popularne dalie, mieczyki (Gladiolus), lilie (Lilium) lub begonie bulwiaste. Możesz także wybrać mniej znane odmiany, takie jak krokosmia (znana także jako montbrecja), warkocznica (Eucomis), tygrysówka lub liatra. Masz już wybrane idealne miejsce dla nowych kwiatów? Pamiętaj, że większość letnich roślin cebulowych potrzebuje co najmniej 6 godzin nasłonecznienia dziennie, by rozkwitnąć z pełną mocą. Sprawdź informacje na opakowaniu, by dowiedzieć się, czy wybrane przez ciebie rośliny wolą słońce czy też (pół)cień. Wymagania dotyczące gleby są dość skromne – wystarczy, że będzie przepuszczała wystarczającą ilość wody.

Idealne dopasowanie

Niskopienne odmiany najlepiej sadzić w przedniej części rabatki. Wyższe odmiany rosną dobrze w zacienionych miejscach, na przykład przy ścianie lub w pobliżu krzewów. Możesz połączyć kwiaty w podobnych odcieniach lub zasadzić obok siebie kwiaty w różnych kolorach. Krokosmia, dalia i liatra to idealne zestawienie, podobnie jak lilie z mieczykami i paciorecznikami. Letnie rośliny cebulowe doskonale komponują się również z bylinami i krzewami.

Łatwe sadzenie

  1. Przygotuj kilka dziur w ziemi za pomocą łopaty, najlepiej małej. Zapoznaj się z informacjami na opakowaniu, by dobrać odpowiednią odległość sadzenia.
  2. Posadź cebulki na głębokości dwukrotnie większej od ich wysokości. Wyjątkiem od tej reguły są dalie i begonie, które powinny być sadzone na mniejszych głębokościach– wystarczy im kilka centymetrów.
  3. Umieść cebulki w glebie z punktem wzrostu skierowanym do góry. W przypadku begonii cebulki należy ułożyć wklęsłą stroną do góry. Nie martw się, jeśli nie masz pewności – gdy wykiełkują, same wyrosną w odpowiednią stronę.
  4. Wypełnij otwór ziemią i lekko ją ubij.
  5. Podlej zasadzone cebulki.

Jeśli sadzisz cebulki w doniczce, możesz nieco zmniejszyć dystans między nimi. Upewnij się, że w dnie doniczki znajdują się otwory umożliwiające odpływ nadmiaru wody. Na dnie doniczki umieść keramzyt i wypełnij ją odpowiednią ziemią do kwiatów. Następnie wykonaj powyższe kroki. Cebulki wyrosną same – wymagają podlewania tylko podczas długich okresów suszy. Potem wystarczy jedynie uzbroić się w cierpliwość, by doczekać się efektów!

Ciekawostki

  • Letnie rośliny cebulowe można sadzić najpierw w doniczkach, a następnie przesadzić je na rabatkę. Gdy przyjdą przymrozki, schowaj doniczki do szopy, by chronić rośliny.
  • Letnie rośliny cebulowe kwitną od czerwca do listopada. Dalie są pod tym względem zdecydowanie wyjątkowe – pierwsze kwiaty pojawiają się w lipcu, a okres kwitnienia trwa aż do pierwszych przymrozków.
  • Z czysto biologicznego punktu widzenia, niektóre letnie rośliny cebulowe to w rzeczywistości bulwy – za przykład mogą posłużyć dalie. Dla uproszczenia stosujemy wspólną nazwę.