Poradnik na temat sadzenia dalii

Na topie

Przez pewien czas dalie były niemodne. Na szczęście to się zmieniło! Dlaczego są takie popularne? To ich oszałamiające kwiaty i liczne pąki – dziesiątki, a czasem setki na jednej roślinie – sprawiają, że dalie są tak pożądane. Możesz nawet zachęcić je, aby kwitły jeszcze obficiej: im więcej zwiędłych kwiatów obcinasz, tym więcej pąków powstaje.

243545_aangepast.jpg 243802_aangepast.jpg

Sadzenie dalii w czterech krokach

Sadzenie dalii to nic trudnego. Najlepiej robić to wiosną, kiedy nie ma już ryzyka przymrozków. Wystarczą cztery proste kroki.

Krok 1

Wybierz słoneczne miejsce w ogrodzie, gdzie dalie w pełni rozkwitną.

Ponieważ niektóre dalie mają 2 metry, a inne zaledwie 30 cm, przeznacz dla nich miejsce, w którym nie będą przeszkadzały innym roślinom.

Krok 2

Przekop ziemię, aby ją dokładnie rozluźnić.

Jednocześnie usuń chwasty i małe kamienie, aby Twoje dalie poczuły się jak w domu.

Krok 3

Wykop zagłębienie, w którym bulwy dalii będą miały dużo miejsca. Włóż bulwy do zagłębienia z końcówką starej łodygi skierowaną do góry. Przykryj bulwy wykopaną ziemią.

Zagłębienie nie może być zbyt głębokie, ponieważ dalie lubią czuć ciepło słońca. W rzeczywistości muszą znajdować się zaledwie kilka centymetrów pod powierzchnią ziemi. Możesz nawet zostawić końcówkę pozostałą po starym kwiatku na wierzchu.

Krok 4

Posadzone dalie obficie podlej wodą. Zachęci to bulwy do wypuszczenia korzeni.

212860_aangepast.jpg 242403_aangepast.jpg

Pielęgnacja

Dalie zaczną rosnąć, gdy tylko wyczują ciepłe promienie słońca. Po kilku tygodniach pojawią się pierwsze pędy. Około czterech do sześciu tygodni później (w zależności od odmiany) rośliny wypuszczą pierwsze kwiaty. Podlewaj dalie, gdy jest bardzo sucho. Odcinaj również wszystkie zwiędłe kwiaty, aby zachęcić rośliny do wypuszczenia nowych pąków. Jeśli istnieje ryzyko, że wiatr lub deszcz może przewrócić rośliny, zapewnij im wsparcie, przywiązując je do tyczki lub używając specjalnych okrągłych opasek przeznaczonych dla wysokich dalii.

243799_aangepast.jpg 223455_aangepast.jpg

Interesujące fakty:

  • Dalie dostępne są w szerokiej gamie rodzajów, od oszałamiających w swojej prostocie małych dalii po ogromne dalie w jaskrawych kolorach. Dalie z gatunku Dinner Plate mają największe kwiaty, które osiągają nawet 30 centymetrów średnicy.
  • Dalie to prawdziwe magnesy dla motyli, zwłaszcza odmiany o pojedynczych kwiatach, które zapewniają tym pięknym owadom łatwy dostęp do nektaru.
  • Czy wiesz, że bulwy, liście i kwiaty dalii są jadalne? Ich płatki stanowią bardzo ładny dodatek do potraw.
  • Dalie występują także w kolorze czarnym, który spowodowany jest wyższym stężeniem antocyjanów.
  • Dalie wyglądają także olśniewająco w donicach i innych pojemnikach. W tym przypadku warto użyć odmian karłowatych, które nie będą zbyt wysokie.

242459_aangepast.jpg 244022_aangepast.jpg