Posadź letnie kwiaty cebulowe już dzisiaj

Podziemna fabryka kwiatów

Kwiaty zawsze wywołują uśmiech na twarzy. A im więcej ich nas otacza, tym bardziej czujemy się szczęśliwi. Letnie kwiaty cebulowe o rozmaitych kolorach i słodkim zapachu to doskonały sposób, żeby sprawić radość sobie i innym. Rośliny te, nazywane potocznie cebulkami lub bulwami, są w rzeczywistości podziemnym składzikiem i fabryką kwiatów w jednym. Zawierają bowiem w sobie wszystko, co niezbędne, aby roślina wypuściła kwiaty w odpowiednim czasie. Ponieważ proces tworzenia liści i kwiatów trwa kilka tygodni, należy posadzić je we właściwym momencie wczesną wiosną. Wszystko, czego potrzebują, to odrobina troski i przytulne miejsce.

Popularne dalie

Letnie kwiaty cebulowe dostępne są w wielu kolorach, kształtach i rozmiarach. Najsłynniejsze z nich to dalie. W ostatnich latach stały się one niezwykle modne. Dlaczego? Po pierwsze, występują w wielu kształtach i kolorach. Po drugie, bardzo długo kwitną. W zasadzie aż do pierwszych przymrozków. Możesz nawet im w tym pomóc, usuwając zwiędnięte kwiaty. To jak powiedzenie roślinie, że musi się czymś zająć i wyprodukować więcej pąków kwiatowych. Dzięki temu dalie zaczynają wypuszczać mnóstwo kwiatów, które nie przestaną wywoływać uśmiechu na Twojej twarzy.

Tropikalne lilie

Lilie to prawdziwe klejnoty zdobiące ogród. Wiele z nich zakwitnie ponownie za rok. Ich kwiaty o tropikalnym wyglądzie złożone są ze zwężających się płatków w żywych lub pastelowych kolorach, które nadają ogrodowi wręcz letni wygląd. Wśród lilii możesz sobie nawet wyobrazić, że jesteś na wakacjach! Lilie mogą mieć kwiaty małe jak dłoń dziecka albo duże niczym piłka nożna. Występują praktycznie w każdym kolorze, a do wyboru są takie, które pachną bardzo intensywnie lub nie pachną w ogóle. Lilie azjatyckie mają bardzo subtelny zapach, a lilie orientalne – typowy aromat kojarzony z tymi kwiatami, który sprawia, że są niezwykle popularne. Niektóre lilie są tak wysokie (2,5 metra), że czasami nazywa się je „liliami drzewnymi”. Dzięki temu można stworzyć w ogrodzie kontrast różnych wysokości.

Różnorodność biologiczna

Jednak znane wszystkim dalie i lilie to nie jedyne gatunki letnich kwiatów cebulowych, które mogą poprawić Twój nastrój w ogrodzie. Pozostałe to gladiole z liśćmi w kształcie miecza, kielichowate kalie (Zantedeschia), jaskrawe begonie, oryginalne warkocznice (Eucomis), ogniste krokosmie (Montbretia), urocze frezje i będące symbolem lata kanny (Canna). Połączenie różnych letnich cebulek w ogrodzie zapewnia prawdziwą eksplozję kolorowych kwiatów, które przyciągają mnóstwo pszczół i motyli. Brzęczenie i trzepotanie skrzydeł owadów daje mnóstwo radości. Dodatkową zaletą jest świadomość, że zapewniasz im pożywienie, nawet jeśli robisz to za pośrednictwem kwiatów.

Sadzenie

Letnie kwiaty cebulowe, a raczej ich cebulki bądź bulwy, należy sadzić po ustąpieniu przymrozków. Zwykle ma to miejsce od końca kwietnia do końca maja. Wyjątkiem są lilie. Ich cebulki można posadzić wcześniej, ponieważ tolerują niewielkie przymrozki. Letnie kwiaty cebulowe dostępne są w sklepach detalicznych i sklepach internetowych na kilka tygodni przed okresem sadzenia. Często pojawiają się już w lutym. Dzięki temu możesz posadzić w ogrodzie swoje ulubione kwiaty w odpowiednim momencie. Pomiędzy kupnem a posadzeniem cebulek należy przechowywać je w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu.

226281_aangepast.jpg 242204__aangepast.jpg

244063_aangepast.jpg 244070_aangepast.jpg