Praca w ogrodzie jako forma medytacji

Ugruntowanie

Czy wiedziałeś, że praca w ogrodzie to doskonałe ćwiczenie w zwracaniu uwagi na otoczenie? Ogród zachęca Cię do patrzenia, wąchania, odczuwania, słuchania i smakowania, a to ma na Ciebie większy wpływ, niż możesz sobie wyobrazić. Czujesz się związany ze swoim ogrodem, jak gdyby był częścią Ciebie. Stojąc na ziemi z rękami zanurzonymi w glebie stajesz się świadomy swojego wnętrza: nic dziwnego, że taka postawa często nazywana jest „ugruntowaniem”. Dzięki temu możesz się „zatrzymać i powąchać róże”, czyli żyć bardziej świadomie. Sadzenie cebulek kwiatowych pomoże Ci wsłuchać się w siebie.

226448_aangepast.png

Hormon stresu

Nauka dowodzi, że osoby pracujące w ogrodzie wytwarzają takie same fale mózgowe, jak osoby podczas modlitwy lub medytacji. Ilość kortyzolu (hormonu stresu) we krwi także spada, gdy zamieniamy telefon komórkowy, tablet i gry komputerowe na motykę lub grabie. Chcesz zmniejszyć swój poziom stresu? Odłóż na bok wszystkie urządzenia cyfrowe i zasadź cebulki kwiatowe w swoim ogrodzie.

241788_aangepast.png 241793_aangepast.png

Odzwierciedlenie

Jak działa medytacja? Wykonując odprężające czynności w ogrodzie, stajesz się świadomy metafor, które odzwierciedlają Twoje własne życie. To odzwierciedlenie rzuca światło na sprawy, z którymi konfrontujesz się każdego dnia. Cisza, która towarzyszy sadzeniu cebulek kwiatowych sprawia, że przemyślenia pojawiają się znikąd. Twoja uwaga zaczyna skupiać się nie na tym, co masz w głowie, ale na całym ciele; stajesz się bardziej świadomy tego, co dzieje się tu i teraz.

226467_(1) aangepast.png

Krótki przewodnik

Traktując sadzenie cebulek kwiatowych jak formę medytacji, stajesz się częścią zmieniającego się cyklu życia. Dosłownie angażujesz się w to, co sadzisz, o co dbasz i co zbierasz. Wykorzystaj zatem ostatnie chwile sezonu ogrodniczego i zasadź cebulki kwiatowe już tej jesieni. Ta powtarzająca się czynność otwiera umysł i daje prawdziwy zastrzyk energii. Starannie wybierz cebulki, zasadź je z rozwagą i dbaj o nie tak, jak dbasz o samego siebie. Za jakiś czas czeka Cię kolejna nagroda: piękne kwiaty na wiosnę.

241807_aangepast.png

241816_aangepast.png