Przebiśniegi, czyli „pierwsze jaskółki”

Nadzieja

Przebiśniegi kwitną w ogrodzie jako pierwsze. Nawet gdy ogród jest jeszcze pokryty śnieżną kołderką, pierwsze pędy wychodzą z ziemi już w styczniu, a zaraz za nimi pojawiają się śnieżnobiałe kwiaty. Ludzie często nie wiedzą — ale czują — że przebiśniegi są symbolem nadziei, przebudzenia i oczekiwania na nadejście wiosny. To znak, że wiosna naprawdę nadchodzi.

44773_aangepast.jpg 204285_aangepast.jpg

Śnieżyczka

Przebiśniegi można także nazwać „pierwszymi jaskółkami”, ale botaniczna nazwa tego rodzaju to śnieżyczka (Galanthus). Łacińska nazwa pochodzi od greckich słów gala, czyli „mleko”, oraz anthos, czyli „kwiat”. Istnieje ponad 75 odmian, ale dwie najważniejsze to Galanthus nivalis i Galanthus elwesii.

217380_aangepast.jpg 219603_aangepast.jpg

223820_aangepast.jpg 223823_aangepast.jpg

Sadzenie

A Ty? Czy chcesz cieszyć się pierwszymi kwiatami zakwitającymi w ogrodzie? Jeżeli tak, już teraz zasadź te cudowności. Małe cebulki kwiatowe powinny być sadzone na głębokości równej trzem ich wysokościom. Bardzo dobrze rosną również w trawie. Może zatem warto rozświetlić trawnik aż do pierwszego koszenia? Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przebiśniegach, zobacz ten film.

Interesujące fakty

  • Kwiat przebiśniegu wygląda na biały, ale w rzeczywistości jest bezbarwny. Gdy ściśniesz płatek w palcach, stanie się przezroczysty. Jest to spowodowane zniknięciem maleńkich pęcherzyków powietrza, które odbijają światło.
  • Czy wiesz, że przebiśniegi pachną jak miód? Ten zapach pochodzi od owadów, które zbierają pyłki z kwiatów.
  • Przebiśniegi są w stanie generować własne ciepło: nawet do 10°C. Dzięki temu topi się śnieg wokół kwiatu. Sprytne, prawda?
  • Przebiśniegi to cebulki kwiatowe nadające się do aklimatyzacji. Co roku produkują więcej cebulek, dzięki czemu powstaje więcej kwiatów.

217361_aangepast.jpg

27101_aangepast.jpg

217367_aangepast.jpg

217369_aangepast.jpg

217371_aangepast.jpg