Przytulne wieczory z kubkiem herbaty i zwartnicą

Wewnętrzna ucieczka

Jesienią odczuwamy silną potrzebę zamknięcia się w zaciszu naszych domów. Najlepiej, jeśli towarzyszy temu przytulna, ciepła atmosfera, która pozwala faktycznie odciąć się od świata zewnętrznego. Zwartnice potrafią w naturalny i fascynujący sposób tworzyć atmosferę. Dosłownie zaczarują Twoje wnętrza magicznym klimatem i wspaniałymi kwiatami.

Przyjemne niespodzianki

Sama cebulka zwartnicy już na pierwszy rzut oka wygląda niesamowicie, a jednocześnie rodzi olbrzymie oczekiwania. W tym akurat przypadku możesz spokojnie oceniać książkę po okładce! Gdy cebulka zacznie wypuszczać pędy, będziesz pod wrażeniem szybko wzrastającej łodygi. A punktem kulminacyjnym będzie pojawienie się zachwycających kwiatów.

Prawdziwa iskierka

Nazwa zwartnicy (ang. Amaryllis) pochodzi od greckiego słowa „amarusso” oznaczającego tyle, co „lśnię” lub „mienię się”. Pasuje, prawda? Zwartnica występuje w ponad siedemdziesięciu różnych odmianach. Najczęściej spotykane są rośliny o kwiatach w kolorze czerwonym, ale mogą one być również białe, pomarańczowe, różowe lub kremowe. Niektóre kwiaty są bardzo duże, a inne delikatne i eleganckie. Jednak niezależnie od odmiany proces przekształcenia cebulki w kwiat jest niezwykle fascynujący.

Pielęgnacja

Aby jak najdłużej cieszyć się walorami zwartnicy, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami:

  • Zanim amarylis zacznie rosnąć, należy go delikatnie pobudzić do życia. Aby to zrobić, umieść cebulkę na godzinę w pojemniku wypełnionym letnią wodą. Dzięki temu cebulka zacznie wypuszczać korzenie.
  • Następnie możesz ją posadzić w doniczce wypełnionej ziemią kompostową do roślin doniczkowych, włożyć ją do płytkiej miseczki lub umieścić na powierzchni wody.
  • Amarylisy preferują ciepłe otoczenie. Idealna jest dla nich temperatura pokojowa od 20 do 24°C.
  • Potrzebują one także odpowiedniej ilości światła. Jeśli jest go zbyt mało, łodygi wyrastają za wysoko i trzeba je podeprzeć.

Przydatne informacje

  • Zwartnica jest dostępna przede wszystkim w okresie od listopada do kwietnia.
  • Na pojedynczej łodydze wyrasta od czterech do sześciu wielkich kwiatów. Im większa cebulka, tym więcej kwiatów z niej wyrośnie.
  • Oficjalna nazwa zwartnicy to Hippeastrum.

247772_aangepast.jpg 247820_aangepast.jpg

247824_aangepast.jpg 247813_aangepast.jpg