Radosny ogród dzięki kwitnącym roślinom cebulkowym

Kto powiedział że małe nie może być piękne? Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, drobne rzeczy w naszym życiu – mały kawałek czekolady, przytulenie psa lub pierwsze promienie wiosennego słońca w ogrodzie – sprawiają nam wiele radości. Dlaczego zatem nie stworzyć w ogrodzie prawdziwego zakątka szczęścia i radości? Obserwowanie przyrody, która po długiej i ponurej zimie budzi się do życia jest wspaniałym uczuciem. Jeśli chcesz zobaczyć ten widok w swoim ogrodzie nawet bardzo wczesną wiosną, cebulki kwiatowe mogą ci w tym pomóc.

Wczesne czy późne?

Krokusy (Crocus), rannik (Eranthis) i śnieżyczki (Galanthus) to pierwsze rośliny cebulowe, które zaczynają kwitnąć wiosną. Zanim reszta roślin w ogrodzie przebudzi się do życia, to właśnie te rośliny cebulkowe sprawią, że wychodząc do ogrodu poczujesz chwilę radości. Następne w kolejce są między innymi narcyzy (Narcissus), tulipany (Tulipa) i hiacynty (Hyacinthus). Rośliny cebulowe kwitnące wiosną należy sadzić jesienią, a przy zakupie warto wziąć pod uwagę różne okresy kwitnienia. Niektóre rośliny kwitną już w lutym, z kolei inne – na przykład czosnek (Allium), różne odmiany późno kwitnących tulipanów (Tulipa) i kamasja (Camassia) kwitną aż do maja. Pozwól się zaskoczyć naturze i wybierz zróżnicowane cebulki o różnych okresach kwitnienia.

Równowaga

Możesz sadzić cebulki w grupach, trzymając poszczególne odmiany blisko siebie, ale jeśli chcesz zadbać o równowagę w ogrodzie, zastanów się nad wymieszaniem gatunków na rabatce, w donicy lub pojemniku na balkonie. Dzięki różnym wysokościom roślin i czasom kwitnienia możesz stworzyć wyjątkowo przyjemny widok.

Wskazówki

•            Jeśli cieszysz się swoim ogrodem, podziel się radością w mediach społecznościowych. Istnieje wiele społeczności internetowych skupiających osoby, które tak jak ty czerpią wiele przyjemności ze swoich ogrodów.
•            Naukowcy udowodnili, że zieleń uszczęśliwia. Wyjdź zatem do ogrodu i zadbaj o to, by był miejscem, które cię uszczęśliwi!
•            Jesienią sporządź listę cebulek i ulubionych kolorów, a następnie idź na zakupy.
•            Połącz cebulki z roślinami jednorocznymi, dwuletnimi i bylinami, aby zachować równowagę w ogrodzie.