Jednoroczne cebulki kwiatowe
Pierwszą grupą cebulek kwiatowych są jednoroczne. W pierwszym roku po zasadzeniu kwitną przepięknie i obficie. Są znane z robiących wrażenie jasnych kolorów i dlatego są często sadzone, aby utworzyć intensywny efekt kolorystyczny na klombach. Wiele jednorocznych cebulek kwiatowych pojawia się także w następnym roku, ale zakwitną już mniej obficie. Z biegiem czasu przestaną w ogóle kwitnąć. Przykłady jednorocznych kwiatów cebulkowych: krokusy (Crocus), tulipany (Tulipa), szafirki (Muscari) i narcyzy wielkokwiatowe (Narcissus).
Wieloletnie cebulki kwiatowe
Drugą grupą cebulek kwiatowych są wieloletnie. Są to cebulki kwiatowe, które wschodzą i kwitną rok po roku. Wieloletnie cebulki kwiatowe sadzi się tylko jeden raz. Po przekwitnięciu, należy pozostawić je w spokoju w ziemi, aby ich listowie (łodygi i liście) miały czas zwiędnąć i aby cebulki pod ziemią mogły się przygotować do następnego sezonu wegetacyjnego. Zatem te wieloletnie cebulki kwiatowe przechodzą ten sam cykl wzrostu, co inne kwiaty wieloletnie, na przykład floksy i liliowce. Przykłady wieloletnich kwiatów cebulkowych: zawilce greckie (Anemone Blanda), śnieżniki (Chionodoxa), hiszpańskie dzwonki (Hyacinthoides) i puszkinie cebulowate (Puschkinia).
Aklimatyzujące się cebulki kwiatowe
Trzecią grupą cebulek kwiatowych są aklimatyzujące się. Są one podobne do wieloletnich cebulek kwiatowych, lecz tylko trochę. Podobnie, jak wieloletnie cebulki kwiatowe sadzi się je tylko jeden raz. Po przekwitnięciu również pozostają nienaruszone w ziemi i także wschodzą i kwitną rok po roku. Niewielka różnica jest jednak taka, że one również zwiększają swoją liczbę. Z biegiem czasu grupa 10 aklimatyzujących się cebulek może stać się grupą 100 cebulek. Przykłady aklimatyzujących się kwiatów cebulkowych: przebiśniegi (Galanthus), narcyzy (Narcissus), cebulice syberyjskie (Scilla) i śnieżyce (śnieżyca wiosenna).