Rośliny Stinzen: naturalnie klasyczne rośliny

Co to są rośliny stinzen?

Stinze jest słowem pochodzącym z języka fryzyjskiego i oznacza „murowany dom”. Dawno temu, cegła była drogim materiałem budowlanym, więc nie była tak powszechnie używana. Budowano z niej jednak klasztory, kościoły, nieruchomości ziemskie i domy wiejskie, ponieważ ich właściciele mieli na to pieniądze. Cebulki kwiatowe sadzono w ogrodach tych okazałych budynków, należących do bogaczy, aby wyglądały jeszcze wspanialej. Te cebulki kwiatowe, które stały się znane jako rośliny stinzen są kwitnącymi wiosną kwiatami cebulkowymi, które przystosowują się do każdych warunków, w których są sadzone. Dziś znów stały się ostatnim krzykiem mody i mogą z dumą nosić nazwę klasycznych cebulek.

Skąd pochodzą rośliny stinzen?

Rośliny stinzen nie pochodzą z Holandii. Odkryli je poszukiwacze przygód i botanicy, którzy przywieźli je do Europy Zachodniej już w XVI wieku. Być może najbardziej znanymi wśród nich byli Carolus Clusius, William Robinson i bracia Tubergen – Cornelis i Marinus.

Różne gatunki roślin stinzen

Rośliny stinzen pochodzą z lasów. Oznacza to, że mogą z łatwością tolerować cień i zakwitną wiosną, przed pojawieniem się liści na drzewach liściastych i krzewach. Do kwiatów cebulkowych bardzo klasycznych, znanych jako stinzen, należą:

– hiacyntowiec zwisły (Hyacinthoides non-scripta)
– tulipan dziki (Tulipa sylvestris)

bulb afbeelding bulb afbeelding
– zawilec gajowy (Anemone nemerosa)
– czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum)

bulb afbeelding bulb afbeelding
– szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris)
– śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum nutans)

bulb afbeelding bulb afbeelding
– krokus (Crocus)
– konwalia (Convallaria majalis)

bulb afbeelding bulb afbeelding
– śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum)
– zawilec grecki (Anemone blanda)

bulb afbeelding bulb afbeelding
– cebulica syberyjska (Scilla siberica)
– przebiśnieg (Galanthus)

bulb afbeelding bulb afbeelding
– śnieżnik (Chionodoxa)
– kokorycz pełna (Corydalis solida)

bulb afbeelding bulb afbeelding
– narcyz biały (Narcissus poeticus)
– rannik (Eranthis)

bulb afbeelding bulb afbeelding
– śnieżyca letnia (Leucojum aestivum)
bulb afbeelding
Sadzenie roślin stinzen

Sukces uprawiania roślin stinzen wymaga jednej rzeczy – preferują one miejsce w ogrodzie, w którym gleba pozostanie niezakłócona. Dobrym przykładem tego są miejsca pod drzewami liściastymi lub krzewami, trawniki i łąki, wśród bylin na grządkach bądź pośród niskich roślin, wykorzystywanych jako runo leśne. Posadzone w tych miejscach, z pewnością zakwitną. Wystarczy je posadzić, a sprawią radość!

Dobrze wiedzieć

  • Są miejsca, z których zniknęły zamki lub posiadłości wiejskie, a kwiaty stinzen wciąż kwitną, wieki później.
  • Najlepszą pielęgnacją roślin stinzen jest pozostawienie ich w spokoju. Rośliny stinzen przyjmują się najlepiej, gdy są po prostu zostawione same sobie.
  • Przez sześć tygodni, zanim te rośliny nie zakwitną, nie można jednak kosić trawników i łąk. To daje roślinom stinzen wystarczająco dużo czasu na zwiędnięcie w sposób naturalny i zwiększenie liczby nasion (przystosowanie).