Sadzenie cebulek kwiatowych: jak to się robi?

Odpowiedni czas

Cebulki kwiatów sadzi się jesienią, już od początku września. Trzeba pamiętać, że muszą się znaleźć w glebie przed wystąpieniem pierwszych przymrozków. Wymagają sadzenia jesienią, ponieważ zimowy chłód jest niezbędny, aby mogły zakwitnąć wiosną.

Sposób sadzenia

Procedura sadzenia cebulek kwiatów składa się z kilku kroków. Gdy już się tego nauczysz, już nie zapomnisz.

  1. Spulchnij glebę łopatką w miejscu, w którym chcesz posadzić cebulki. Dzięki temu łatwiej Ci będzie pracować.
  2. Jeśli nie sadzisz cebulek na istniejącej rabacie, warto wzbogacić glebę jakimś nawozem organicznym, na przykład kompostem.
  3. Za pomocą łopatki lub sadzarki do cebulek wykop otwór i zasadź w nim cebulki czubkiem w górę, a korzeniem w dół.
  4. Upewnij się, że cebulki posadzone są na głębokości stanowiącej trzykrotność wysokości cebulki. (Cebulka żonkila o wysokości 5 cm powinna zostać zasadzona na głębokości 15 cm.)
  5. Zasyp otwór wcześniej wykopaną ziemią i delikatnie ją uklep.
  6. Jeśli gleba nie jest wilgotna, podlej cebulki bezpośrednio po posadzeniu. Dzięki temu cebulki od razu zaczną wypuszczać korzenie

Dobra wiadomość jest taka, że właściwie nie da się tego zepsuć. Nawet jeśli przypadkowo posadzisz cebulkę do góry nogami, ona i tak znajdzie sposób, żeby utorować sobie drogę do światła.

221623_aangepast.jpg 221636_aangepast.jpg

Odpowiednie miejsce

Na opakowaniu znajdziesz informację, czy cebulki danego kwiatu wolą stanowiska słoneczne czy zacienione. Możesz sadzić je w dowolnym miejscu; każde się nada. Wybierz takie, które będzie Ci odpowiadać. Jeśli nie możesz się zdecydować, skorzystaj z poniższych wskazówek:

  • Cebulki kwiatów niższych, takich jak hiacynty, posadź przed cebulkami kwiatów wyższych, na przykład tulipanów.
  • Efekt „wow!” uzyskasz, sadząc cebulki w zwartych grupach.
  • Jeśli wolisz naturalny efekt, posadź cebulki wczesnych kwiatów, na przykład krokusów, przebiśniegów lub śnieżnika, wśród trawy.

225519_aangepast.jpg 243329_aangepast.jpg