Sadzenie cebulek tulipanów zaczyna się od ich wyboru

Rodzaje tulipanów

Często pada pytanie o różne rodzaje tulipanów. Jednak, prawdę mówiąc, ten rodzaj jest tylko jeden – tulipan. Mimo to, tulipany można podzielić na różne grupy. Takie dzielenie odbywało się przez stulecia, w ciągu których holenderscy hodowcy tulipanów wprowadzali tulipany o wielu różnych cechach. Ilustracją tego stanu jest fakt, że jest 15 grup tych kwiatów. O przynależności do poszczególnych grup decydują ich cechy , takie jak: kształt kwiatów, pochodzenie i okres kwitnienia. Poniższe opisy każdej z tych 15 grup pozwolą lepiej poznać świat tulipanów.

1. Tulipany pojedyncze wczesne

Nazwa tej grupy mówi o nich wiele: są to tulipany pojedynczo kwitnące na początku sezonu (kwiecień). Zazwyczaj mają one dość duże, zaokrąglone kwiaty. Wysokość pojedynczego, wcześnie kwitnącego tulipana wynosi około 40 cm, czyli jest on stosunkowo krótki, w porównaniu z innymi grupami. Dzięki czemu są idealne do uprawy w doniczkach. Odmiany z tej grupy: Apricot Beauty, Christmas dream i Princess Irene.

2. Tulipany podwójne wczesne

Tulipany podwójne wczesne kwitnące na początku sezonu rozpoczynającego się w kwietniu, mają duże podwójne kwiaty. W słoneczne dni, kiedy kwiaty w tej grupie są szeroko otwarte, mogą osiągać średnicę 10 cm. Ich wysokość jest nieco mniejsza niż w przypadku tulipanów pojedynczych wczesnych. Przykłady tulipanów podwójnych wczesnych: Peach Blossom, Abba i Monte Carlo.

bulb afbeelding bulb afbeelding

3. Tulipany Triumph

Tulipany Triumph uzyskano przez skrzyżowanie tulipanów pojedynczych wczesnych i tulipanów pojedynczych późnych. Ich najwyraźniejszą cechą są silne łodygi. Jest to największa grupa tulipanów. O dziwo, często wyglądają tak, jakby nie należały do tej samej grupy. Niektóre mają małe, zaokrąglone kwiaty, a inne długie, ostro zakończone płatki. Tulipany Triumph osiągają wysokość około 40-50 cm i zaczynają kwitnąć w połowie kwietnia. Tulipany w tej grupie: Shirley, Garden Party i Negrita.

4. Tulipany mieszańce Darwin

Szukasz tulipana o historycznym wyglądzie? Mieszańce Darwina mają duże kwiaty o klasycznym kształcie. Zamknięty kwiat ma kształt jaja; po jego otwarciu , staje się imponującym, zaokrąglonym, szeroko otwartym kwiatem. Wysokość, wynosząca 60 cm, czyni je idealnym wyborem na rabatki. Mieszańce Darwina: Pink Impression, Apeldoorn i Spring Song, zaczynają kwitnąć w połowie kwietnia.

bulb afbeelding bulb afbeelding

5. Tulipany pojedyncze późne

Jest ich duża grupa, podobnie jak tulipanów Triumph. Tulipany pojedyncze późne mają dosyć duże, wydłużone kwiaty na wysokich wytrzymałych łodygach. Osiągają one wysokość około 60 cm i kwitną w maju. Najbardziej znanym członkiem tej grupy jest Queen of Night, ale są też i Maureen oraz Renown.

6. Tulipany liliowe

Cechą charakterystyczną wszystkich tulipanów liliowych są ich smukłe eleganckie kwiaty o ostro zakończonych płatkach. Tulipany z tej grupy kwitną w maju i mają wysokość około 50-60 cm. Grupa tulipanów liliowych jest niewielka. Jego najbardziej znani przedstawiciele: Ballade, Ballerina i White Triumphator.

bulb afbeelding bulb afbeelding

7. Tulipany strzępiaste (orchideowe)

Tulipany strzępiaste często nazywane są orchideowymi. Kwiaty z tej grupy wyróżniają się ząbkowanymi płatkami. Osiągają wysokość od 40 do 60 cm i kwitną od końca kwietnia do późnego maja. Niektóre ze znanych odmian w tej grupie: Curley Sue, Lambada i Bell Song.

8. Tulipany o zazielenionych płatkach ( Viridiflora)

Słowo „virida” pochodzi od Viridis, czyli „zielony” po łacinie. Na początku otwierania się tulipanów viridiflora, ich płatki nadal są całkowicie zielone. Im dłużej pozostają one w okresie kwitnienia, tym bardziej widoczny staje się ich drugi kolor. Tulipany o zazielenionych płatkach zaczynają kwitnąć w maju i kwitną zaskakująco długo. Osiągają wysokość od 20 do 50 cm. Najbardziej znanymi w tej grupie są: China Town, Artist i Spring Green.

bulb afbeelding bulb afbeelding

9. Tulipany Rembrandta

Po raz kolejny, nazwa nadana tej grupie mówi coś o tych tulipanach: były ostatnim krzykiem mody w czasach Rembrandta. Wtedy były często umieszczane na obrazach i nazywano je także „złamanymi tulipanami”. W tamtych czasach, niepowtarzalne wzory na pierzastych płatkach pojawiały się w wyniku atakującego je wirusa. Potomkowie tych „zawirusowanych” tulipanów Rembrandta znajdują się głównie w zabytkowych zbiorach i nie są dostępne na rynku. Ale dla tych, którzy lubią wygląd tulipanów Rembrandta, hodowcy tych kwiatów znaleźli rozwiązanie: tulipany z tymi samymi wzorami na pierzastych płatkach, ale bez wirusa. Dobrymi przykładami są: Rems Favourite, Zurel i Sorbet.

10. Tulipany papuzie

Tulipany papuzie mają pojedyncze kwiaty. Są one znane ze wspaniałych kwiatów o głęboko naciętych płatkach, które mogą być również zwinięte lub skręcone. Płatki tych dużych kwiatów, pozostające przez wiele godzin na słońcu, całkowicie się otwierają i wyglądają jak spodki. Osiągają wysokość od 40 do 60 cm i kwitną w maju. Odmiany z tej grupy: Apricot Parrot i Rococo.

bulb afbeelding bulb afbeelding

11. Tulipany podwójne późne (tulipany piwoniowe)

Tulipany podwójne późne naprawdę przypominają piwonie (stąd ich nazwa). Mają podwójne kwiaty z zaokrąglonymi płatkami i są po prostu ogromne! Z łatwością mogą osiągać średnicę 10 cm. Tulipany podwójne późne kwitną w maju i są to między innymi: Angelique, Wirosa i Orange Princess.

12. Tulipany Kaumanna (lilie wodne)

Gdy kwiaty tulipanów Kaufmanna są szeroko otwarte na słońcu, bardzo przypominają lilie wodne. Dlatego często są nazywane liliami wodnymi. Zaczynają kwitnąć bardzo wcześnie – począwszy od marca – i osiągają wysokość tylko 10 do 25 cm. Do najbardziej znanych należą: Johan Strauss, Showwinner i Concerto.

bulb afbeelding bulb afbeelding

13. Tulipany Fostera

Przodek naszych tulipanów Fostera jest gatunkiem rosnącym w górzystych regionach Azji Środkowej. Można je rozpoznać po smukłych kwiatach i szarozielonych liściach. Zaczynają kwitnąć pod koniec marca i osiągają wysokość od 25 do 40 cm. Popularne tulipany Fostera: Orange Breeze, Flaming Purissima i Orange Emperor.

14. Tulipany Greiga

Tulipany Greiga przypominają grupę tulipanów zwanych tulipanami dzikimi. Zwykle są czerwone, żółte lub białe i mają pasiaste bądź nakrapiane liście. Ich kwiaty są dość małe, a łodygi są krótkie. Tulipany Greiga zaczynają kwitnąć w kwietniu. Najbardziej znane odmiany: Captein’s Favourite, Red Riding Hood i Toronto.

bulb afbeelding bulb afbeelding

15. Tulipany dzikie (karłowate)

Tulipany dzikie są znane również jako karłowate, ponieważ są mniejsze niż inne gatunki tulipanów. Ich wysokość waha się od zaledwie 12 do 20 cm. Są niewysokie i mają zazwyczaj kwiaty w kształcie gwiazdy. Są prawdziwymi liderami wśród tulipanów, gdyż kwitną wcześniej niż jakiekolwiek inne. Istnieje około 65 tulipanów dzikich – każdy z własnym kształtem, kolorem i zapachem. Najbardziej znane: Tulipa turkestanica, T. sylvetris i T. tarda.

bulb afbeelding bulb afbeelding

Sadzenie tulipanów w ogrodzie. Ten film wyjaśnia, jak to zrobić samemu.