Sadzenie dalii

Miesiące przyjemności

Istnieją dziesiątki tysięcy odmian dalii. Kwiaty te występują praktycznie w każdym kolorze, a nawet w specjalnych zestawieniach kolorystycznych. Mogą mieć wielkość piłeczki do ping-ponga lub piłki nożnej. Dalie kwitną od sierpnia do pierwszych nocnych przymrozków. Oznacza to miesiące przyjemności! Czy wiesz, że doskonale sprawdzają się także jako kwiaty cięte? Zwłaszcza odmiany o długich łodygach, ponieważ najlepiej prezentują się w wazonie.

Pięć kroków

Dalie to letnie kwiaty cebulowe, co oznacza, że są wrażliwe na mróz. Dlatego należy je sadzić tylko wtedy, gdy mamy pewność, że ryzyko przymrozków minęło. Zazwyczaj jest to połowa maja. Dalie uwielbiają wygrzewać się w promieniach słońca. Warto zatem znaleźć dla nich słoneczne miejsce w ogrodzie, aby mogły w pełni wykorzystać swój potencjał kwitnienia. Wykonaj pięć poniższych kroków:

  1. Spulchnij glebę i upewnij się, że jest w niej wystarczająca ilość składników odżywczych. Możesz to zrobić, dodając na przykład kompost.
  2. Zrób otwór, w którym zmieści się cebulka dalii.
  3. Delikatnie włóż cebulkę do zagłębienia tak, aby końcówka starej łodygi była skierowana w górę. Upewnij się, że cebulka nie znajduje się głębiej niż 5 centymetrów pod ziemią.
  4. Przykryj cebulkę ziemią i delikatnie dociśnij.
  5. Na koniec spryskaj dużą ilością wody.

Wcześniejsze kwitnienie

Jeśli chcesz cieszyć się kwiatami dalii tak szybko, jak to możliwe, możesz sprawić, żeby cebulki zaczęły rosnąć wcześniej. Wystarczy, że pod koniec marca posadzisz je w doniczce, aby rozpoczęły proces wzrostu w pomieszczeniu. Od połowy maja, gdy minie ryzyko przymrozków, pozwól roślinom powoli przyzwyczajać się do temperatury na zewnątrz, pozostawiając je na świeżym powietrzu przez dłuższy czas. Nazywa się to hartowaniem roślin. Następnie posadź je w ogrodzie pod koniec maja. Dzięki temu pierwsze kwiaty pojawią się już w lipcu, a nie dopiero w sierpniu.

Dobrze wiedzieć

  • Jeśli odetniesz zwiędnięte kwiaty, roślina wypuści nowe. Innymi słowy, im więcej kwiatów ścinasz, tym więcej ich rośnie.
  • Cebulki dalii sadzi się tuż pod powierzchnią, aby jak najszybciej mogły zacząć wchłaniać ciepło promieni słonecznych. To dzięki nim rosną.
  • Oprócz wczesnego kwitnienia umożliwienie dalii, aby zakiełkowała wcześniej, ma jeszcze jedną zaletę: w środku nie będzie ślimaków, które uwielbiają jej młode, chrupiące liście.

247020_aangepast.jpg

242378_aangepast.jpg 243540_aangepast.jpg

206327_aangepast.jpg