Sadzenie kwiatów cebulowych zwiększa bioróżnorodność

Świętowanie

Dzięki zachwycającym kolorom kwitnące wiosną rośliny cebulowe są w przyrodzie prawdziwym skarbem. Gdy ogród budzi się z zimowego snu, od razu poprawia się nam humor. Jest to wiosenny rytuał, który powtarza się co roku, a my – nieświadomie – nie możemy się go doczekać. Jest on powodem do świętowania nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla owadów.

Niedobór

Takie owady jak pszczoły i motyle potrzebują nektaru i pyłku, aby przeżyć. Jednak wczesną wiosną nie mają wystarczającej ilości pożywienia, ponieważ o tej porze roku kwitnie bardzo niewiele roślin. Czy wiesz, że istnieją wcześnie kwitnące rośliny cebulowe, które w porównaniu z innymi roślinami ogrodowymi wytwarzają mnóstwo nektaru i pyłku?

Rozwiązanie

Z powodu niedoboru pyłku i nektaru populacja owadów kurczy się zarówno pod względem różnorodności, jak i ilości. Jeśli każdy, kto ma ogród, taras lub balkon, podejmie odpowiednie działania, wszyscy możemy temu zapobiec. Posadź zatem kwitnące wiosną rośliny cebulowe, aby nakarmić te niezwykle ważne dla nas i całej planety stworzenia.

Paliwo

Najwcześniej kwitnące rośliny cebulowe produkują pyłek i nektar już w styczniu. Chcesz wiedzieć, które kwiaty dostarczają pożywienie owadom, a tym samym zwiększają bioróżnorodność? Wybraliśmy dla Ciebie 10 najlepszych:

1. Zawilec grecki (Anemone blanda)

Zawilce kwitną w marcu i kwietniu, a ich kwiaty mają delikatny fioletowo-niebieski odcień. Zapewniają pyłek przede wszystkim dzikim pszczołom i pszczołom miodnym.

2. Szafirek (Muscari)

Pszczoły po prostu uwielbiają szafirki. Ich szary pyłek jest niezwykle popularny wśród trzmieli, dzikich pszczół (pszczolinek), pszczół miodnych i motyli.

3. Krokus (Crocus)

Krokusy przyczyniają się do różnorodności biologicznej, ponieważ ich otwarte kwiaty sprawiają, że pyłek i nektar są łatwo dostępne dla pszczół i pojawiających się wczesną wiosną motyli.

4. Żonkile (Narcissus)

Owady z długim językiem z przyjemnością jedzą nektar i pyłek żonkili. Czy wiesz, że (dziki) żonkil jest ulubieńcem pasożytniczych os i muchówek z rodziny rączycowatych?

5. Ifejon (Ipheion)

Delikatne różowe, liliowe, niebieskie lub białe kwiaty ifejonów mają kształt gwiazdy i przyciągają wiele różnych owadów.

6. Czosnek (Allium)

Wypukły kształt kwiatów czosnku sprawia, że w tym samym czasie może się na nim pożywiać kilka owadów. Nic dziwnego, że często panuje na nich tłok.

7. Śnieżyczka (Galanthus)

Nieskazitelnie białe śnieżyczki mają mnóstwo nektaru i pyłku, który od grudnia do kwietnia stanowi pożywienie dla dzikich pszczół, pszczół miodnych i motyli.

8. Śnieżnik (Chionodoxa)

Śnieżniki kwitną wczesną wiosną i są źródłem zarówno pyłku, jak i nektaru, zapewniając pokarm rozmaitym owadom.

9. Rannik zimowy (Eranthis)

Rannik zimowy to jedna z najwcześniej kwitnących roślin cebulowych. Na kolorowych dywanach z jego żółtych, szeroko otwartych kwiatów z przyjemnością ucztują tłuściutkie trzmiele.

10. Śnieżyca letnia (Leucojum aestivum)

Chociaż wciąż stosunkowo mało znana, śnieżyca letnia jest bardzo popularna wśród owadów. Doskonale czuje się w wilgotnych miejscach, na przykład w pobliżu rowów lub na skraju stawu.

Dobrze wiedzieć

  • Ilość nektaru wytwarzanego przez roślinę waha się w ciągu dnia ze względu na zmianę poziomu wilgoci i światła słonecznego.
  • Trzej główni zapylacze kwiatów to dzikie pszczoły, bzygowate i motyle.
  • Niewystarczająca ilość nektaru i pyłku, a co za tym idzie owadów, wpływa na cały łańcuch pokarmowy, ponieważ oznacza mniej pożywienia dla ptaków i małych ssaków.
  • Nektar to słodka, lepka ciecz, która składa się z glukozy, fruktozy i sacharozy. Rośliny produkują go przez gruczoły miodowe.
  • Pyłek powstaje w męskich komórkach rozrodczych kwiatu i osadza się na pręcikach.
  • Wiele motyli budzi się z zimowego snu już w lutym. Zaczynają wówczas szukać słonecznych miejsc, aby się rozgrzać i złożyć jaja.
  • Pszczoły i muchy budzą się w temperaturze od 6 do 7 stopni Celsjusza. Natychmiast zaczynają szukać pożywienia dla swoich larw.
  • Aby zebrać kilogram pyłku, pszczoła musi wypełnić swoje koszyczki od 50 000 do 100 000 razy.

Od stycznia nektar i pyłek są już uwalniane przez najwcześniej kwitnące rośliny cebulowe. Chcesz wiedzieć, które rośliny cebulowe dostarczają owadom pożywienia, a tym samym zwiększają bioróżnorodność? Sadzenie roślin cebulowych Muscari jest koniecznością dla bioróżnorodności.

Owady, takie jak pszczoły i motyle, potrzebują do życia nektaru i pyłku. Ale czy wiesz, że istnieją wcześnie kwitnące rośliny cebulowe, które, w porównaniu do innych roślin ogrodowych, produkują dużo nektaru i pyłku? Te rośliny naprawdę zwiększają bioróżnorodność.

Więcej bioróżnorodności w ogrodzie, sadzić krokusy. Cebulki te sadzi się jesienią i zapewniają one pierwszy kolor, a tym samym nektar dla bioróżnorodności w ogrodzie.

Motyle są dobre dla bioróżnorodności, ale uwielbiają też żonkile. Ta kombinacja tworzy piękny ogród i jest również dobra dla bioróżnorodności