Śnieżnik stworzy w ogrodzie barwny dywan

Naturalny dywan

W naturze śnieżnik porasta dzikie zbocza tureckich gór, gdzie jego barwne kwiaty tworzą piękne dywany wśród śniegu. Nawiązuje do tego jego nazwa botaniczna Chionodoxa: greckie słowo „chiōn” oznacza śnieg, a „doxa” (δόξα) to sława lub chwała. Ta wytrzymała, a jednocześnie stosunkowo mało znana roślina cebulowa zdecydowanie zasługuje na więcej uwagi ze względu na wytrzymałość i niezwykłe walory estetyczne kwiatów.

Niepowstrzymany

Śnieżnik zaczyna kwitnąć w lutym, niezależnie od mrozu czy śniegu. Nawet zimno nie jest w stanie zatrzymać jego wzrostu i kwitnienia. Niewielkie, ale wspaniałe kwiaty śnieżnika składają się z połączonych ze sobą sześciu płatków. Zazwyczaj mają niebieskie ubarwienie, ale występują również w odmianach różowych lub białych. Kwiaty są liczne, dzięki czemu tworzą w ogrodach barwne dywany.

Od jednego do…

Śnieżnik będzie się rozmnażał w naturalny sposób. Czy to nie wygodne rozwiązanie? Nie odbywa się to za pośrednictwem cebulek, ale poprzez nasiona obumarłych kwiatów. Do nasion dołączone jest ciałko mrówcze (wyrostek nasienny). Mrówki uwielbiają te wyrostki i zabierają je do miejsca, gdzie mogą zajadać się słodkim przysmakiem. Same nasiona są gorzkie, więc je zostawiają. W kolejnym roku z takiego nasiona wykiełkuje nowy śnieżnik.

Różne kombinacje

Niebieskie ubarwienie śnieżnika pięknie kontrastuje z żółtymi i białymi żonkilami oraz małymi, wczesnymi czerwonymi tulipanami. Odmiany śnieżnika o białych i różowych kwiatach dobrze komponują się z żółtymi żonkilami i szachownicą kostkowatą. Najbardziej odpowiada im miejsce obok roślin lub krzewów liściastych. Można go sadzić również na trawniku, tak jak krokusy i przebiśniegi.

Co warto wiedzieć na temat śnieżnika?

  • Aby uzyskać w ogrodzie efekt barwnego dywanu, należy postawić na ilość. Na jeden metr kwadratowy należy posadzić co najmniej pięćdziesiąt cebulek.
  • Śnieżnik rośnie niemal wszędzie i nie ma dużych wymagań — wystarczą dobrze przepuszczalna gleba, stanowisko słoneczne lub częściowo zacienione i odrobina mrozu.
  • Do rozrostu cebulki potrzebują zimowego chłodu, ale są wystarczająco wytrzymałe, aby bez problemu przetrwać suchą wiosnę i gorące lato.
  • Czy wiesz, że śnieżnik jest odporny na słone wiatry, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w nadmorskim klimacie?
  • Wiele kwiatów zamyka się w razie braku słońca. Jednak gwiaździste kwiaty śnieżnika pozostają otwarte nawet przy braku światła słonecznego.

203677_aangepast.jpg

204992_aangepast.jpg

44933_aangepast.jpg 217081_aangepast.jpg