Korzyści
Gdy porównamy ogród wyłożony płytkami z ogrodem pełnym zieleni zauważymy, że ten drugi przynosi dodatkowe korzyści. Ogród pełen roślin wchłania więcej wody, zmniejszając w ten sposób niedogodności związane z obfitymi opadami deszczu. Panuje w nim przyjemna temperatura, dostarcza on pożywienia takim owadom, jak pszczoły i motyle oraz jest doskonałą kryjówką dla małych zwierząt, na przykład ptaków i jeży. Letnie cebulki są niezbędnym elementem ogrodu, ponieważ zwiększają jego bioróżnorodność.
Nektar
Aby zwiększyć różnorodność biologiczną, w ogrodzie powinno być wiele roślin bogatych w nektar. Nektar to słodka substancja zawarta w kwiatach, którą owady wręcz uwielbiają. Letnie cebulki z otwartymi kwiatami zapewniają im więc łatwy dostęp do pożywienia. Są to na przykład dalie, mieczyki (Gladiolus), frezje, warkocznice (Eucomis) i liatry (Liatris). Sadząc je od marca do maja sprawisz, że od czerwca do października Twój ogród będzie przypominał morze kwiatów.
Porady:
- Nie musisz mieć ogrodu, aby otoczyć się zielenią. Letnie cebulki świetnie sprawdzają się również w doniczkach lub pojemnikach, które można postawić na balkonie lub patio.
- Motyle nie przepadają za przeciągami i wiatrem. Dlatego letnie cebulki należy posadzić w osłoniętym miejscu w ogrodzie.
- Letnie cebulki ładnie komponują się z krzewami, bylinami i trawami ozdobnymi.
- Czy wiesz, że motyle, trzmiele i pszczoły mają swoje ulubione rośliny? Dlatego warto posadzić w swoim ogrodzie różne odmiany letnich roślin cebulkowych, które obfitują w nektar.
- Letnie cebulki nie są odporne na mróz. Jesienią należy wyjąć je z ziemi (i zachować) lub wiosną kupić nowe.