Styl „slow” w ogrodnictwie

Połączenie z naturą

Zakasz rękawy i zacznij kopać gołymi rękami w ziemi, wciąż nagrzanej letnimi promieniami słońca. Każda cebulka kwiatowa, którą sadzisz jesienią ma wszystko, co potrzebne do wytworzenia olśniewającego kwiatu. Niesamowite! Po posadzeniu trzeba zachować cierpliwość. Właśnie teraz mamy do czynienia ze stylem „slow” w ogrodnictwie. Gdy temperatura na zewnątrz zacznie rosnąć, będzie można podziwiać iskrzące się kolory i słodkie zapachy wiosny.

220415-aangepast.jpg 221719-aangepast.jpg

Pomieszaj je!

W naturalnym środowisku nie napotkamy kwiatów ułożonych starannie i zgodnie z odmianą, nie mówiąc o wszystkich kwiatach ustawionych w rzędach. To jedna wielka mieszanka – dokładnie to, co sprawia, że nie można się jej oprzeć. Jeśli chcesz podziwiać to piękno przyrody w swoim własnym ogrodzie, wybierz mieszankę odmian, kolorów i kształtów kwiatów. Postaw na odmiany o małych kwiatach, takie jak żonkile (Narcissus), szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris) i tulipany botaniczne (małe gatunki tulipanów o krótkich łodyżkach), które nadadzą ogrodowi bardzo naturalny wygląd. Ogród bliski przyrodzie będzie idealnym miejscem na relaks i odpoczynek.

222744-aangepast.jpg 221793-aangepast.jpg

Dziki i łatwy

Wiele kwitnących wiosną cebulek idealnie się aklimatyzuje. Te „aklimatyzujące się cebulki” automatycznie zwiększają swoją liczbę pod ziemią. Co może być łatwiejsze? Kilka dobrych przykładów to krokusy, cebulica syberyjska (Scilla siberica), kamasja (Camassia) i gwiazdy (Ifejon). Posadź aklimatyzujące się cebulki w miejscu, w którym można je pozostawić, by rosły spokojnie (tam, gdzie nie będziesz później grzebał i kopał). Aklimatyzujące się cebulki stworzą piękne kompozycje pod drzewami i krzewami pozbawionymi liści na wiosnę, a także na trawnikach.

Szczęśliwe pszczoły

Nie tylko Ty, ale także pszczoły skorzystają z tego, że wprowadzisz do swojego ogrodu styl „slow”. Pszczoły muszą szukać pożywienia nawet wczesną wiosną. Dobre źródła to cebulki kwitnące wiosną, takie jak przebiśniegi (Galanthus), krokusy i szafirki (Muscari). Nawet więcej życia w Twoim ogrodzie! Sadząc wiele różnych rodzajów cebulek przyczyniasz się także do różnorodności biologicznej. Jeśli uznasz, że sadzenie cebulek kwiatowych tak, aby wyglądały podobnie jak w środowisku naturalnym jest trudne, wykorzystaj metodę rozsypywania. Kup różne rodzaje cebulek kwiatowych, pomieszaj je i rozsyp dowolnie na trawie lub rabatce. Następnie użyj rydla, aby posadzić cebulki kwiatowe w miejscach, w których je rozsypałeś. Teraz wszystko co musisz zrobić to czekać. Rezultaty będziesz mógł podziwiać wiosną przyszłego roku!

Rady

  • Stwórz własny kwietnik sadząc cebulki kwitnące wiosną, takie jak tulipany (Tulipa), szafirki (Muscari) i czosnek ozdobny (Allium). Taki ładny w małym wazonie z kilkoma kwitnącymi gałązkami.
  • Połącz cebulki kwiatowe z bylinami i roślinami jednorocznymi, aby uzyskać naturalny efekt. Posadź czosnek ozdobny (Allium) tak, aby pojawił się nad bodziszkiem (Geranium) lub połącz szafirki (Muscari) z niezapominajkami (Myosotis). Jeśli korzystasz z usług architekta krajobrazu lub projektanta ogrodów, który przygotowuje plan sadzenia, nie zapomnij zapytać o cebulki kwitnące wiosną.