Małe kwiaty w kształcie kielicha
Możesz nie znać nazwy „fritillary”, ale znasz już szachownicę kostkowatą i szachownicę cesarską. Właściwie są to dwie najbardziej znane szachownice. Łacińskie słowo, fritillus oznacza „kubek do gry w kości” wskazując na kwiaty w kształcie kubków (kielichów). Ponadto wzór na szachownicy kostkowatej przypomina nieco kości do gry. Prawie wszystkie szachownice kwitną w kwietniu i maju.
Skromna szachownica kostkowata i ekscentryczna szachownica cesarska
Szachownice występują endemicznie w różnych częściach świata: w Chinach, środkowej i południowej Europie oraz w Ameryce Północnej. Z biegiem lat, różne gatunki dotarły do ogrodów. Oto tylko kilka gatunków tego wysoce zróżnicowanego rodzaju kwiatów:
Fritillary meleagris – szachownica kostkowata
Ta roślina wytwarza delikatne fioletowe kwiaty, które przypominają jaja czajki. Osiąga wysokość do 30 cm. Odmiana „Alba” wytwarza białe kwiaty.
Szachownica Michajłowskiego
Jej wyrafinowane czerwonawo-brązowe kwiaty z jaskrawo-żółtymi obrzeżami, kołyszą się jak spódnice na wietrze. Osiąga wysokość do 20 cm.
Fritillary imperialis – szachownica cesarska
Ich ekstrawaganckie kwiaty mogą być żółte, pomarańczowo-czerwone lub czerwone. Ponieważ krety nie lubią zapachu szachownicy cesarskiej, dobrym sposobem na odstraszanie tych małych stworzeni od ogrodu są cebulki tych kwiatów. Sięgają do wysokości 100 – 120 cm. Odmiana „Maxima Lutea” wytwarza duże cytrynowo-żółte kwiaty , z których powstają efektowne strąki nasion.
Fritillary persica – szachownica perska
Kwiaty w kształcie pereł, w kolorze bakłażanu, zdobią łodygi osiągające 90 cm wysokości. Zielonkawo-białe kwiaty odmiany „Ivory Bells” błyszczą blaskiem kości słoniowej.
Fritillary raddeana – szachownica Raddego
Te inspirujące kremowe kwiaty z wyraźnymi żółtymi pręcikami często pojawiają się już pod koniec marca.
Tak wiele zastosowań
Zaletą szachownic jest możliwość łączenia ich w grupy takich samych lub kilku gatunków. Atrakcyjnie wyglądają także w połączeniu z innymi roślinami cebulkowymi lub bylinami. Wyobraźmy sobie grupę późno kwitnących żonkili i fioletowo-czerwonych dzwonków z Fritillaria persica. Większość szachownic będzie też doskonale kwitnąć w doniczkach. Świetnie wyglądają na patio lub obok drzwi!
Porady dotyczące uprawy najładniejszych szachownic
Podobnie jak inne kwitnące wiosną cebulki, szachownice należy sadzić w październiku lub listopadzie. Sadzenie i pielęgnacja szachownic:
Sadzenie
- Cebulki nie mają ochronnej łuski, więc szybko wysychają. Oznacza to, że należy je sadzić tuż po ich zakupieniu.
- Sadź je w wilgotnym, dobrze zdrenowanym miejscu, które zapewnia słońce lub półcień.
- Sadź je głęboko w glebie: małe cebulki na głębokości od 6 do 10 cm, a większe na głębokości 20 cm.
- Cebulki Fritillary imperialis (szachownica cesarska) mają wydrążony środek w miejscu w którym pojawiła się zeszłoroczna łodyga. Czyli na czubku cebulki. Aby woda nie utrzymywała się w tym nacięciu, sadź cebulki ustawione ukośnie.
Pielęgnacja
Podczas kwitnienia i po przekwitnięciu, zapewnij roślinom nieco więcej wody. Wyższe szachownice należy podpierać. Rośliny zwiędną na jesieni, ale cebulka przetrwa pod powierzchnią gleby. Niektóre szachownice potrzebują twięcej pielęgnacji przed zimą. Fritillary imperialis łatwiej przetrwa zimę, jeśli zostanie przykryta rozdrobnionymi liśćmi lub kompostem. Fritillary persica należy wykopać, a następnie ponownie zasadzić jesienią. Fritillary meleagris adaptuje się łatwo, dlatego w następnym roku można ją po prostu zostawić w glebie i obserwować jak jej kwiaty naturalnie pojawiają się w różnych miejscach.
Ciekawostki o szachownicach
- Fritillary imperialis (szachownica cesarska) była jedną z pierwszych uprawianych roślin. Botanik Karol Kluzjusz posadził je w Lejdzie już w XVI wieku.
- Nazwa „szachownica cesarska” (Fritillary imperialis) wskazuje na kształt strąków nasiennych, które obracają cię ku górze i wspólnie tworzą kształt korony.
- Fritillary meleagris (szachownica kostkowata) występuje na mokrych łąkach i wzdłuż strumieni w Holandii i jest jednocześnie na liście zagrożonych gatunków roślin.