Szafirek wybrany „Kwiatem cebulowym roku”

Co oznacza jej nazwa?

Nazwa „szafirek” doskonale oddaje charakter tej roślinki cebulowej. Każdy z jej kwiatostanów przypomina bowiem naszyjnik wykonany z małych szafirów. Czy wiedziałeś, że te eleganckie piękności symbolizują pokorę i skromność? To dlatego, że aby móc je podziwiać w pełni, trzeba uklęknąć. Muscari, czyli łacińska nazwa szafirka, brzmi nieco bardziej wyszukanie. Wywodzi się ona od słowa „musk”, które oznacza przypominający piżmo zapach wydzielany przez niektóre gatunki.

Szeroki wybór

Szafirek występuje w około czterdziestu różnych odmianach. Najpopularniejszą z nich jest Muscari armeniacum. Pomimo nazwy, nie wszystkie gatunki mają szafirowy kolor. Bywają niebieskie, różowe lub białe, a niektóre nawet dwukolorowe. Te popularne małe kwiaty cebulowe wywodzą się z basenu Morza Śródziemnego, Azji Środkowej i Kaukazu. Czy wiedziałeś, że szafirki sprzedawano już w 1596 roku? Jedna cebulka kosztowała wtedy w przeliczeniu na dzisiejsze czasy 4,50 EUR.

Cebulka na każdą porę roku

Szafirki dobrze znoszą mróz i są łatwe w uprawie. Można nic z nimi nie robić, a i tak doskonale się przystosują i z każdym rokiem będą się rozrastać. Nic więc dziwnego, że szafirki doskonale sprawdzą się w każdym ogrodzie. Rośliny mają od 10 do 25 cm wysokości, a każda cebulka wypuszcza więcej niż jeden kwiatostan. Jeśli chcesz cieszyć oczy szafirkami, posadź je od października do grudnia, przed nadejściem pierwszych przymrozków.

Wskazówki

  • Jeśli chcesz, aby w Twoim ogrodzie unosił się zapach piżma, wybierz jedną z następujących odmian: Muscari aucheri, Muscari armeniacum, Muscari botryoides lub Muscari macrocarpum. Nie masz ogrodu? Zawsze możesz posadzić szafirki na patio lub balkonie, ponieważ większość odmian, w tym najpopularniejszą z nich, szafirek Muscari armeniacum, można sadzić w doniczkach.
  • Jeśli posadzisz obok siebie co najmniej 25 cebulek, możesz liczyć na prawdziwą tęczę kolorów. Wiosną czeka Cię niezwykły widok!
  • A może wolisz urozmaicone kompozycje kwiatowe? Jeśli tak, posadź szafirki razem z zawilcami (Anemone blanda).

243118_aangepast.jpg 241940_aangepast.jpg

243222_aangepast.jpg 223484_aangepast.png

217088_aangepast.png 45021_aangepast.png