Szafirki dodają ogrodowi blasku

Wyszukana nazwa

Nazwa „szafirek” doskonale oddaje charakter tej roślinki cebulowej. Każdy z jej kwiatostanów przypomina bowiem naszyjnik wykonany z małych szafirów. Czy wiesz, że te eleganckie piękności symbolizują pokorę i skromność? To dlatego, że aby móc je podziwiać w pełni, trzeba uklęknąć. Muscari, czyli oficjalna nazwa szafirka, brzmi nieco bardziej wyszukanie. Wywodzi się ona od późnołacińskiego słowa „muscus” (piżmo), które nawiązuje do przypominającego piżmo zapachu wydzielanego przez niektóre odmiany.

201981_aangepast.jpg

Popularne

Te popularne małe kwiaty cebulowe pochodzą z basenu Morza Śródziemnego, Azji Środkowej i Kaukazu. Istnieje około czterdziestu różnych odmian szafirków. Ich małe kwiaty w kształcie dzwoneczków są ciasno ze sobą zbite i zazwyczaj niebieskie. Często mają białą krawędź. Czy wiesz, że szafirki sprzedawano już w 1596 roku? Jedna cebulka kosztowała wtedy w przeliczeniu na dzisiejsze czasy 4,50 EUR.

208882_(1) aangepast.jpg 243218_aangepast.jpg

Magnes dla pszczół

Najbardziej znanym gatunkiem jest Muscari armeniacum. Jego najważniejszą zaletą jest to, że bardzo długo pozostaje atrakcyjny. Przyciąga też mnóstwo pszczół. A to sprzyja bioróżnorodności. Pomimo nazwy nie wszystkie gatunki mają szafirowy kolor. Niektóre są fioletowe, różowe lub białe, a niektóre nawet dwukolorowe. Czy wiesz, że niektóre szafirki mają podwójne kwiaty?

247918.png

Cebulka na każdą porę roku

Szafirki dobrze znoszą mróz i są łatwe w uprawie. Nic więc dziwnego, że doskonale sprawdzą się w każdym ogrodzie. Rośliny mają od 10 do 25 cm wysokości, a każda cebulka wypuszcza więcej niż jeden kwiatostan. Jeśli chcesz cieszyć się szafirkami wiosną, posadź je od października do grudnia, przed nadejściem pierwszych przymrozków.

Porady

  • Lubisz mieć w swoim ogrodzie kwiaty w jaskrawych kolorach? Jeśli tak, posadź blisko siebie co najmniej 25 szafirków. Wiosną czeka Cię niezwykły widok!
  • Co zrobić, jeśli zamiast ogrodu masz patio lub balkon? Na nim też możesz posadzić szafirki. Będą pięknie kwitły w doniczkach i zapewnią mnóstwo koloru. Najlepiej nadają się do tego szafirki z gatunku Muscari armeniacum.
  • Co zrobić, gdy nie masz ręki do roślin lub po prostu oczekujesz natychmiastowych rezultatów? W takim przypadku kup wiosną gotowe cebulki w doniczkach. Z pewnością znajdziesz je w sklepie ogrodniczym lub na targu. Wystarczy umieścić je w ładnej osłonce lub posadzić w ogrodzie, aby uzyskać natychmiastową satysfakcję.
  • A może wolisz urozmaicone kompozycje kwiatowe? Jeśli tak, posadź szafirki razem z zawilcami (Anemone blanda).

243126_aangepast.jpg 244724_aangepast.jpg