Trendy ogrodowe na 2023 rok – wykorzystanie każdego centymetra przestrzeni

Działania w pionie

Nasze mieszkania i domy łączą się z ogrodami i przestrzenią na zewnątrz znacznie bardziej niż w ubiegłych latach. Odkrywamy obecnie coraz więcej nowych zastosowań naszych ogrodów, starając się maksymalnie wykorzystać przestrzeń, którą dysponujemy w pionie i w poziomie. Tradycyjne ogrody cieszą się niegasnącą popularnością, jednak coraz częściej dostrzegamy wykorzystanie wszystkich elementów wyposażenia ogrodowego zarówno w poziomie, jak i w pionie – tworzymy ogrody na dachach i pokrywamy nasze altanki, tarasy i werandy roślinnością.

Lekkość i przewiewność

Podkreślenie trójwymiarowości ogrodu wymaga zastosowania przejrzystej i lekkiej roślinności. Rozumiemy przez to stosowanie wielu kontrastujących ze sobą kolorów, które zaakcentują pełne wykorzystanie przestrzeni. Jakie to kolory? Między innymi jasny fiolet, czerwienie i pomarańcze, jasny żółty, jasny niebieski oraz pastelowe odcienie lila. Obsadzanie całego ogrodu rabatami z gęstą roślinnością zdecydowanie nie sprzyja wrażeniu trójwymiarowości. Kwitnące rośliny powinny być rozmieszczone na całej przestrzeni ogrodu.

Przestrzeń

Cebulki kwiatowe mają moc potęgowania wrażenia trójwymiarowości. Warto wybrać odmiany, które można z łatwością łączyć z innymi roślinami. Doskonale sprawdzą się w tej roli między innymi czosnek ozdobny, tulipany, hiacynty, żonkile i szafirki. Warto zapewnić im dużo miejsca, nasadzić je w rabatach pojedynczo lub w grupach, umieścić kilka cebulek między płytami lub pozwolić im rosnąć swobodnie w dużych pionowych donicach na ścianie.

LaySpac_040_aangepast.png

LaySpac-030_aangepast.png

LaySpac-011_aangepast.png LaySpac-026_aangepast.png

LaySpac-060_aangepast.png LaySpac_050_aangepast.png