Piękne tło
Już same liście paciorecznika robią wrażenie. Na początku zwinięte, z czasem stają się coraz szersze i przybierają zielony lub czekoladowo-brązowy kolor. Te zielone przypominają liście bananowca. Często są także różnobarwne. Ich egzotyczny wygląd sprawia, że stanowią piękne tło dla innych roślin i kwiatów w ogrodzie.
Liczne odmiany
Pierwsze kwiaty w czerwonym, pomarańczowym, żółtym, białym lub różowym kolorze pojawiają się już w lipcu i górują nad liśćmi aż do października. Niektóre są wielokolorowe i mają na przykład cętki lub barwne krawędzie. Paciorecznik występuje w odmianach wyższych, niższych i karłowatych.
Jak sadzić?
Paciorecznik ma bulwiaste kłącza, czyli podziemne łodygi, w których przechowuje zapasy pokarmu. Należy go sadzić w kwietniu lub maju, gdy gleba ociepli się po zimie. Paciorecznik doskonale czuje się zarówno na rabatach, jak i w dużych doniczkach. Wybierz osłonięte miejsce w słońcu lub półcieniu. Im więcej słońca, tym więcej kwiatów. Wykop dołek o głębokości około 10 centymetrów. Umieść kłącze „oczkami” (punktami wzrostu) do góry, a następnie przykryj ziemią i podlej.
Pielęgnacja
Paciorecznik wzrasta w swoim tempie i osiąga wysokość od 50 centymetrów do ponad 2 metrów. Rzadko potrzebuje wsparcia, ale z pewnością będzie wdzięczny za porcję organicznego nawozu. Usuwając zwiędłe kwiaty sprawisz, że roślina będzie wciąż wypuszczać nowe. Łodygi pozostawione w spokoju wytworzą eleganckie strąki nasienne, które można uciąć i umieścić w wazonie.
Zimowanie
Paciorecznik pochodzi z Ameryki Południowej. W niezbyt surowe zimy chętnie przebywa na zewnątrz. Jesienią zwiń liście, które zaczynają obumierać i jeśli to konieczne, otul je warstwą słomy. Jeśli chodzi o zimowanie poza ziemią, wykopane kłącza przechowuj w chłodnym miejscu, w którym nie ma mrozu. Następnej wiosny możesz je po prostu ponownie posadzić, rozpoczynając kolejny cykl wzrostu.
Ciekawostki
- Botaniczna nazwa paciorecznika pochodzi od greckiego słowa „kanna”, które oznacza trzcinę lub piszczałkę. Czasami nazywany jest także lilią, chociaż w rzeczywistości nią nie jest.
- Paciorecznik ma swoją własną rodzinę: paciorecznikowatych.
- W Tajlandii zwyczajowo ofiarowuje się kwiat paciorecznika z okazji Dnia Ojca i Dnia Matki.
- W niektórych krajach z nasion paciorecznika robi się różańce.