Tulipan botaniczny

Tulipan karłowaty

Tulipany botaniczne są małe i delikatne, dlatego znane są również jako tulipany karłowate. Oprócz niewielkich rozmiarów wyróżniają je także kwiaty w kształcie gwiazdy. Kolejną różnicą w stosunku do „zwykłych” tulipanów jest to, że ich cebulki rozmnażają się pod ziemią. Oznacza to, że jedne cebulki produkują następne, dzięki czemu co roku można cieszyć się pięknymi kwiatami. Wiele tulipanów botanicznych zaczyna kwitnąć bardzo wcześnie. Czy wiesz, że na Krecie rosną one dziko?

Różnorodność biologiczna

Wczesną wiosną nie ma zbyt wielu kwiatów, choć są one bardzo ważnym źródłem pożywienia dla owadów, przede wszystkim pszczół i motyli. Ponieważ wiele tulipanów botanicznych kwitnie bardzo wcześnie, wytwarzając stosunkowo duże ilości pyłku i nektaru, które są również łatwo dostępne, mają one pozytywny wpływ na różnorodność biologiczną w ogrodzie. To sprawia, że tulipany botaniczne są niezwykle atrakcyjne dla małych, ale bardzo ważnych owadów. Gwarantują im prawdziwą ucztę!

Sadzenie

Najlepszy czas na sadzenie tulipanów botanicznych to jesień, pod warunkiem, że nie nadeszły jeszcze pierwsze przymrozki. Są to mocne kwiaty, które wytrzymają silny wiatr i złą pogodę. Doskonale sprawdzą się w każdym ogrodzie, ale także w skrzynkach i na skalniakach. Najważniejsze, aby miały dostęp do światła słonecznego. Cebulki należy sadzić końcówką do góry, na głębokości wynoszącej mniej więcej trzykrotność ich wysokości. Ponieważ cebulki tulipanów botanicznych rozmnażają się pod ziemią, dobrze jest je posadzić nieco głębiej. Pozwól, aby liście same obumarły. Pomoże to cebulkom przechować zapasy na kolejny rok.

Odmiany cebulek

Tulipany botaniczne dostępne są w każdym kolorze z wyjątkiem niebieskiego. Najlepiej znane są tulipany turkiestańskie i tulipany późne o kremowych i białych kwiatach. Odmiany „Lilac Wonder” i „Lady Jane” mają kwiaty w pastelowych kolorach. Tulipany „Toronto” i tulipany dzikie polecane są zwłaszcza miłośnikom czerwonych i żółtych kwiatów. Jeśli wolisz coś nietypowego, wybierz czerwono-białe tulipany „Pinocchio” lub tulipany „Acuminata” z długimi i wąskimi płatkami.

207141_aangepast.png 206556_aangepast.png

225430_aangepast.png 36043_aangepast.png