Tulipany: kolorowy ogród na wiele lat

Zwiastuny wiosny

Tulipany zapowiadają nadejście wiosny niczym kolorowe fajerwerki. Sprawiają, że w ogrodzie, który nie obudził się jeszcze z zimowego snu, pojawia się odrobina radości. Tulipany zaczynają bowiem kwitnąć już w marcu. Dzięki ich żywym kolorom i otwierającym się pąkom sezon kwitnienia rozpoczyna się wcześniej i trwa dłużej. Na sam dźwięk słowa „tulipan” od razu zaczynasz myśleć o wiośnie.

Tulipomania

Historia tulipanów sięga końca XVI wieku. To wtedy pierwszy holenderski tulipan zakwitł w Lejdzie. Prawdziwa tulipomania zaczęła się jednak nieco później, bo dopiero na początku XVII wieku. W krótkim czasie cebulki tulipanów stały się niezwykle cenne. W czasie gorączki tulipanowej jedna cebulka była warta tyle, ile cały budynek nad kanałem w Amsterdamie.

Epicentrum

Holandia jest głównym miejscem produkcji cebulek tulipanów. Ten niewielki kraj eksportuje 2,5 miliarda cebulek tulipanów rocznie. Na około 40% hodowanych tulipanów składają się 23 odmiany. Są one sprzedawane w centrach ogrodniczych lub wykorzystywane w hodowli kwiatów. Najbardziej popularna jest żółta odmiana „Strong Gold”. Drugie miejsce zajmuje czerwono-biała odmiana „Leen van der Mark”.

Odmiany

Tulipany występują praktycznie w każdym kolorze: żółtym, zielonym, czerwonym, pomarańczowym, fioletowym i różowym. Są także odmiany wielokolorowe. Jedyne brakujące kolory to niebieski i czarny. Chociaż niektóre tulipany wyglądają jak czarne, w rzeczywistości są intensywnie fioletowe. Tulipany dzieli się na piętnaście grup, w zależności od okresu kwitnienia i kształtu kwiatu:

  1. Tulipany pojedyncze wczesne
  2. Tulipany pełne wczesne
  3. Tulipany Triumph
  4. Tulipany mieszańce Darwina
  5. Tulipany pojedyncze późne
  6. Tulipany liliokształtne
  7. Tulipany fryzowane (strzępiaste)
  8. Tulipany Viridiflora
  9. Tulipany Rembrandta
  10. Tulipany papuzie
  11. Tulipany pełne późne (tzw. peoniowe)
  12. Tulipany Kaufmanna
  13. Tulipany Fostera (mieszańce fosteriana)
  14. Tulipany Greiga
  15. Tulipany dzikie (karłowate)

Sadzenie

Tulipany należy sadzić od połowy września do połowy grudnia. Najlepszą porą jest jesień, ponieważ cebulki tulipanów lubią niskie temperatury. Posadź je jednak przed pierwszymi przymrozkami. Najlepiej jest sadzić cebulki kwiatowe bezpośrednio po ich zakupie. Jeśli musisz je przez jakiś czas przechowywać, wybierz chłodne (10-15°Celsjusza), suche miejsce.

  • Zrób większy dołek dla kilku cebulek lub posadź każdą z nich w oddzielnym zagłębieniu.
  • Delikatnie umieść cebulki w ziemi tak, aby ich cienkie końce były skierowane w górę. Uważaj, aby nie naciskać zbyt mocno na cebulki, ponieważ mogłoby to spowodować ich uszkodzenie. Duże cebulki należy sadzić w odstępie od 7 do 20 cm, a małe – od 3 do 7 cm. Upewnij się, że cebulki posadzone są na głębokości stanowiącej trzykrotność ich wysokości.
  • Przykryj cebulki ziemią z wykopanych zagłębień.
  • Jeśli ziemia jest sucha, podlej cebulki niewielką ilością wody.

Doniczki

Balkon lub patio to idealne miejsce, w którym można posadzić cebulki tulipanów w doniczkach. Ważne jest jednak, aby doniczki były co najmniej sześć razy wyższe niż cebulki. W ten sposób zarówno nad, jak i pod cebulką można umieścić warstwę ziemi o grubości trzy razy większej od wysokości cebulki. Pamiętaj także, aby doniczka miała otwór w dnie, co umożliwi odpływ nadmiaru wody.

Ciekawostki o tulipanach:

  • Pomimo mnogości tulipanów dostępnych na rynku wciąż opracowywane są nowe odmiany. Taka hodowla polega na krzyżowaniu tulipanów o wyjątkowych cechach i tworzeniu zupełnie nowych odmian. Czy wiesz, że trwa to aż 20 lat, zanim nowa odmiana tulipanów trafia do sprzedaży w centrum ogrodniczym?
  • Tulipany dzikie kwitną co roku, a nawet zwiększają liczbę cebulek. Nazywa się je również karłowatymi, ponieważ są mniejsze niż pozostałe tulipany.
  • Jest także tulipan, który wygląda jak lody. Jak łatwo się domyślić, jest on nazywany tulipanem lodowym.

243325_aangepast.jpg

242999_(1) aangepast.jpg 243001_aangepast.jpg