Udanej jesieni! Czas posadzić cebulki kwiatowe

Prezent dla samego siebie

Spraw sobie prezent. Wyjdź na świeże powietrze i spędź trochę czasu w towarzystwie Matki Natury. Gdy teraz posadzisz cebulki kwiatowe, wczesną wiosną przyroda odwdzięczy Ci się pokazem lśniących kolorów i fascynujących kształtów. Krokusy, tulipany, żonkile i hiacynty to tylko niektórzy występujący w nim aktorzy. Jeśli posadzisz te kwiaty jesienią, ciesząc się jej pięknem, wiosną każdy z nich na pewno pojawi się na ogrodowej scenie. Na co więc czekasz? Wybierz swoje ulubione cebulki i znajdź dla nich idealne miejsce w ogrodzie.

226415_aangepast.jpg 226427_(1) aangepast.jpg

Sadzenie w trzech krokach

Nie martw się, jeśli nie jesteś pewien, jak sadzić cebulki. To nie tylko dziecinnie proste, ale sprawia także mnóstwo radości. Wystarczą trzy proste kroki, żeby osiągnąć zachwycające rezultaty:

Krok 1

Wykop jedno zagłębienie dla grupy cebulek kwiatowych lub przygotuj pojedyncze zagłębienia, w których posadzisz poszczególne cebulki kwiatowe. O wielkości zagłębień decyduje rozmiar sadzonej cebulki kwiatowej. Duże cebulki kwiatowe (o średnicy 5 cm lub większej) należy sadzić na głębokości 15 cm, a małe (o średnicy 2,5 – 5 cm) – na głębokości wynoszącej od 7 do 10 cm. Jeśli potrzebny jest lepszy drenaż, dodaj do gleby trochę ziemi ogrodniczej.

226491_(3) aangepast.jpg

Krok 2

Delikatnie wciśnij cebulki kwiatowe w glebę, tak aby ich cienkie końce były skierowane w górę. Duże cebulki kwiatowe należy sadzić w odstępie od 7 do 20 cm, a małe – od 3 do 7 cm.

Krok 3

Przykryj cebulki kwiatowe glebą z wykopanych zagłębień. Jeśli gleba jest sucha, podlej cebulki wodą.

Zanim przyjdą przymrozki

Ale właściwie kiedy powinno się sadzić cebulki kwiatowe? Warto pamiętać, że to chłodna pogoda w zimie sprawia, że z cebulek wyrastają piękne kwiaty. Właśnie dlatego te ogrodowe klejnoty powinno się sadzić od września do grudnia. Należy to jednak zrobić przed pierwszymi przymrozkami, najlepiej od razu, gdy tylko zrobi się zimno. Jeśli posadzisz cebulki zbyt wcześnie, ciepłe powietrze może spowodować, że zaczną kwitnąć.

226472_aangepast.jpg 226480_aangepast.jpg

Interesujące fakty:

  • Czy wiesz, że kwiaty cebulowe mogą upiększać ogród już w styczniu? A to dopiero początek wielu miesięcy radości z ich wspaniałych kolorów. Jeśli starannie zaplanujesz czas kwitnienia, możesz liczyć na kwiaty w swoim ogrodzie aż do lipca.
  • Kwiatem cebulowym tego roku jest szafirek. Jest to jedna z pierwszych cebulek kwiatowych, które zaczynają kwitnąć wiosną.
  • Czy słyszałeś kiedyś o „sadzeniu na lazanię”? Metoda ta polega na sadzeniu różnych warstw cebulek jedna po drugiej, dokładnie tak, jak robi się słynną włoską zapiekankę.
  • Dzieci uwielbiają odkrywać przyjemność obcowania z przyrodą. Może warto więc pozwolić im trochę się pobrudzić i pomóc w sadzeniu?

226465_aangepast.jpg 226492_aangepast.jpg