Uwielbiane tulipany papuzie

Wysoce pożądany

Tulipany papuzie były tematem wielu XVII-wiecznych obrazów. W 1655 r. wszyscy dosłownie oszaleli na ich punkcie i każdy chciał wejść w ich posiadanie. I nic dziwnego! W końcu tulipany papuzie to prawdziwe, żywe dzieła sztuki, a każdy kwiat zdaje się piękniejszy od drugiego. Tulipany papuzie potrafią cieszyć oko nawet po zakończeniu szczytowej fazy kwitnienia. Nic dziwnego, że nazwę zawdzięczają pstrokato ubarwionym papugom. Chociaż dostępne są w wielu wersjach jednobarwnych, najwięcej uwagi skupiają najpewniej te dwukolorowe. Fakt, że wszystkie kwiaty zabarwione są też delikatnie na zielono sprawia, że są jeszcze bardziej niezwykłe.

Spontaniczne mutacje

Tulipany papuzie to tak naprawdę jeden z małych podarków od Matki Natury. Jest tak, ponieważ ich dziwaczne kształty nie są wynikiem zabiegów przeprowadzanych przez hodowców, lecz pojawiły się jako efekt spontanicznej mutacji zwykłego tulipana. Słyną z imponujących kwiatów, które mogą osiągać do 12 cm średnicy i charakteryzują się kontrastującymi, czarnymi pręcikami. Ich płatki są poskręcane lub mają mocno postrzępione brzegi; często też bywają dwukolorowe i posiadają przypominające płomienie wzory lub chaotyczną mieszankę barw. Idealne ozdoby naszych ogrodów.

Ogrodowe perełki

Te piękne primadonny ociągają się z wejściem na scenę — tulipany papuzie zaczynają kwitnąć dopiero pod koniec kwietnia i z początkiem maja. Ale jest na co czekać. Aby odkryć, dlaczego są takie wyjątkowe, zasadź je w ogrodzie pomiędzy wrześniem a grudniem. Upewnij się, że zostaną umieszczone w nasłonecznionym lub częściowo zacienionym miejscu. Kwiaty pojawią się zaraz po tym, jak ich długie i eleganckie łodygi osiągną wysokość około 50 cm. Pąki otwierają się ospale, ale miarowo w promieniach słońca, odkrywając coraz to większe płatki mieniące się olśniewającymi kolorami.

Interesujące fakty

  • Czy wiesz, że tulipany papuzie doskonale się rozwijają w donicach i pojemnikach?
  • Jeżeli posiadasz ogródek warzywny lub ogród z kwiatami ciętymi, posadź ich wiele, a kiedy zaczną kwitnąć, wykorzystaj je jako kwiaty cięte.

225568_aangepast.jpg 225545_aangepast.jpg

203014_aangepast.jpg 203357_aangepast.jpg

203455_aangepast.jpg 220139_aangepast.jpg