Użyteczne wskazówki dotyczące sadzenia cebulek kwiatowych

Wskazówka 1: lokalizacja

Wiele cebulek kwiatowych świetnie prosperuje pod krzewami i drzewami. Zimą, dzięki spadającym liściom, otrzymują mniej światła i deszczu. Cebulkom kwiatowym bardzo to odpowiada podczas zimnej pory roku. Po kwitnięciu, drzewa i krzewy znów wypuszczają liście a cebulki kwiatowe wchodzą w stan uśpienia. Podczas gorących, letnich miesięcy, liście drzew i krzewów utrzymują cebulki w przyjemnym chłodzie.

Wskazówka 2: Spektakularny efekt

Jeśli wczesną wiosną chcesz uzyskać w swoim ogrodzie spektakularny efekt, nie wahaj się: posadź cebulki w dużych skupiskach. Im więcej cebulek, tym bardziej spektakularny efekt! Masz wiele możliwości: duża liczba mieszanych odmian i kolorów, skupiska tego samego rodzaju cebulek w różnych kolorach lub cebulki jednej i tej samej odmiany i koloru.

Wskazówka 3: donice

Nie potrzebujesz ogrodu aby móc cieszyć się wiosennie kwitnącymi cebulkami. Cebulki można sadzić w doniczkach i pojemnikach, zatem każdy może rozkoszować się żywymi kolorami ich olśniewających kwiatów. Aby uzyskać naturalny efekt, posadź cebulki w nieparzystej liczbie. W dnie donicy zrób kilka otworów, aby umożliwić drenaż nadmiaru wody.

Wskazówka 4: metamorfoza

Nie daj się zwieść wyglądowi cebulek kwiatowych. Może się to wydawać niemożliwe, że z często nietypowo wyglądających cebulek i bulw wyrastają wspaniałe kwiaty. Ale to prawda! Gdy cebulki zaczynają rosnąć, przechodzą prawdziwą metamorfozę, całkiem jak gąsienice zamieniające się w motyle.

Wskazówka 5: roślina wieloletnia

Niektóre cebulki kwiatowe kwitną tylko przez jeden sezon, ale są też odmiany, które kwitną rok po roku. Nazywa się je cebulkami wieloletnimi lub samosiejkami. Takie cebulki można pozostawić w ziemi, ponieważ dzięki temu stają się większe i silniejsze. W rzeczywistości cebulki samosiejki tworzą nawet nowe cebulki, więc co roku będzie ich coraz więcej.

Wskazówka 6: warstwy

Cebulki kwiatowe należy sadzić warstwami, jedna na drugiej. Nazywa się to sadzeniem techniką lazanii lub sadzeniem warstwowym. Ponieważ cebulki kwiatowe są sadzone w warstwach, najwcześniej wzejdą te kwitnące najwcześniej, np. krokusy. Po nich pokażą się kwiaty cebulkowe, które kwitną później. Takie kolejne kwitnienie oznacza, że rezultaty można podziwiać przez długi czas: od stycznia do maja, w zależności od rodzaju posadzonych cebulek.

249286_aangepast.png 249302_aangepast.png

249372_aangepast.png