Warstwowe sadzenie cebulek kwiatowych

Czym jest warstwowe sadzenie?

Warstwowe sadzenie jest specjalnym sposobem sadzenia cebulek kwiatowych. Polega ono na sadzeniu cebulek kwiatowych w warstwach, jedna na drugiej, jak warstwy lazanii. Ponieważ cebulki kwiatowe są sadzone w warstwach, najwcześniej wzejdą kwitnące najwcześniej, np. krokusy. Po nich pokażą się kwiaty cebulkowe, które kwitną później. Takie kolejne kwitnienie oznacza, że rezultaty można podziwiać przez długi czas: od stycznia do maja, w zależności od rodzaju posadzonych cebulek.

Składniki sadzenia warstwowego

Do tego potrzebnych jest kilka rzeczy. Najpierw donica na tyle duża i wysoka, aby pomieściła co najmniej trzy warstwy cebulek. Potrzebnych będzie również nieco kamyczków glinianych do upraw hydroponicznych, kompost doniczkowy i, oczywiście, cebulki kwiatowe. A także kilka karteczek, na których można zapisać nazwy cebulek kwiatowych. Zanim przyjdzie wiosna i zaczną się pojawiać pędy, można zapomnieć, jakie cebulki kwiatowe zostały posadzone.

bulb afbeelding bulb afbeelding

Sadzenie warstwowe, krok po kroku

Punkt 1

W dnie donicy zrób kilka otworów, aby nadmiar wody wypływał.

Punkt 2

Na dnie połóż warstwę kamyków glinianych do upraw hydroponicznych i przykryj je warstwą kompostu doniczkowego.

Punkt 3

Teraz można rozpocząć warstwowe sadzenie cebulek kwiatowych. Ponieważ okresy kwitnienia cebulek kwiatowych są stałe, należy je sadzić w odpowiedniej kolejności, zgodnie z porami kwitnienia. Zatem najpierw sadzimy cebulki kwiatowe, które zakwitną jako ostatnie, na przykład tulipany. Na nich sadzimy warstwę cebulek kwiatowych, które kwitną trochę wcześniej, na przykład żonkile. W ostatniej warstwie sadzimy cebulki kwiatowe, które kwitną najwcześniej, na przykład krokusy. Nie można zapomnieć o wsypaniu niewielkiej ilości kompostu doniczkowego między każdą warstwę cebulek kwiatowych.

Punkt 4

Wierzchnią warstwę cebulek kwiatowych przykrywamy kompostem doniczkowym. W donicy umieść karteczkę z nazwami cebulek kwiatowych, aby nie zapomnieć ich nazw i to już wszystko!

bulb afbeelding bulb afbeelding

bulb afbeelding bulb afbeelding

bulb afbeelding bulb afbeelding

bulb afbeelding bulb afbeelding

Porady dotyczące sadzenia warstwowego

Ale co zrobić, jeśli nie wiadomo, kiedy kwitną różne cebulki kwiatowe? Bez takiej wiedzy trudno byłoby je posadzić we właściwych warstwach. Nie ma problemu. Oto dwa przykłady, jak sobie z tym poradzić. Uważaj jednak, bo sadzenie warstwowe jest tak przyjemne, że można się od niego uzależnić. Po połknięciu tego bakcyla, nie ma odwrotu!

Przepis 1

Najwyższa warstwa: Krokus (Crocus)
Środkowa warstwa: Hiacynt (Hyacinthus)
Dolna warstwa: Tulipan (Tulipa)

Przepis 2

Najwyższa warstwa: Przebiśnieg (Galanthus)
Środkowa warstwa: Narcyz (Narcissus)
Dolna warstwa: Tulipan (Tulipa)

Dobrze wiedzieć

  • Więcej przepisów na sadzenie warstwowe cebulek kwiatowych znajdziesz na stronie www.bulb.com.
  • Jeśli chcesz mieć kwitnące kwiaty jesienią i zimą, zanim zakwitną cebulki kwiatowe, na górnej warstwie cebulek kwiatowych posadź nieco kwiatów jednorocznych, takich jak bratki. Dzięki temu w donicy nie będzie widoczny jedynie kompost doniczkowy, a cebulki kwiatowe mogą wschodzić wiosną, przebijając się przez warstwę tych kwiatów.
  • Warstwowo można sadzić również w ogrodzie. Wystarczy wykopać głęboki dołek, a następnie wykonać te same czynności, jak w przypadku sadzenia warstwowego w donicy.
  • Kwiaty cebulkowe można sadzić warstwowo w każdej chwili od września do grudnia. Wystarczy robić to przed pierwszym mrozem.

bulb afbeelding bulb afbeelding

bulb afbeelding bulb afbeelding

bulb afbeelding bulb afbeelding

bulb afbeelding bulb afbeelding