Warstwowe sadzenie kwiatów cebulowych

Sukcesywne kwitnienie

Tulipany, żonkile, hiacynty i krokusy: każdy z nich jest kolorowym zwiastunem wiosny. W końcu kwiaty cebulowe to pierwsze rośliny, dzięki którym ogród nabiera kolorów. Każda cebulka kwitnie w określonym czasie. Sadząc kwiaty cebulowe warstwami, możemy liczyć na to, że zakwitające wcześnie cebulki, np. krokusy, pokażą się jako pierwsze. Zaraz po nich pojawią się rośliny o późniejszym czasie kwitnienia. Takie sukcesywne kwitnienie gwarantuje, że można cieszyć się pięknem kwiatów przez długi czas – od stycznia nawet aż do maja.

Ogród, patio lub balkon

Warstwowe sadzenie kwiatów cebulowych zwane jest także sadzeniem na lazanię. Metodę tę można zastosować w przypadku wiosennych kwiatów cebulowych. Gdy posadzimy je jesienią, zimą nieco się schłodzą, co jest im potrzebne. Gdy zimny okres się skończy, a temperatura wzrośnie, cebulki się przebudzą, zaczną rosnąć i wypuszczą kwiaty. A co zrobić, jeśli nie masz ogrodu? Cebulki kwiatowe można sadzić warstwami także w doniczkach i pojemnikach, jak również w ziemi ogrodowej.

Kroki

Sadzenie na lazanię nie jest trudne; składa się ono tylko z ośmiu kroków. Potrzebne składniki Wykorzystaj duże doniczki lub pojemniki, granat ceramiczny, ziemię kompostową do roślin doniczkowych i cebulki kwiatowe. Upewnij się, że w dnie doniczki lub pojemnika są otwory, co umożliwi odpływ nadmiaru wody.

  1. Na dnie ułóż warstwę granulatu ceramicznego lub kawałków starych doniczek.
  2. Następnie dodaj warstwę ziemi kompostowej do roślin doniczkowych o grubości 10 cm.
  3. Na ziemi kompostowej posadź pierwszą warstwę cebulek. Aby uzyskać zachwycający efekt, umieść cebulki blisko siebie.
  4. Zakryj pierwszą warstwę cebulek ziemią kompostową do roślin doniczkowych na grubość około 5 cm, a następnie posadź kolejną warstwę. Te cebulki także można posadzić blisko siebie, ale należy między nimi zostawić kilka milimetrów na młode liście.
  5. Przysyp drugą warstwę cebulek ziemią kompostową do roślin doniczkowych i posadź trzecią, ostatnią warstwę.
  6. Na końcu wypełnij doniczkę ziemią kompostową do roślin doniczkowych.
  7. Delikatnie przyklep ziemię i podlej cebulki niewielką ilością wody.
  8. W styczniu i lutym ponownie podlej je dużą ilością wody. Dzięki temu cebulki nie wyschną.

Te same kroki należy powtórzyć w przypadku warstwowego sadzenia cebulek w ogrodzie. Nie trzeba mieć doniczki czy pojemnika, wystarczy wykopać na rabacie duży otwór. Sadząc cebulki kwiatowe w ogrodzie, nie należy dodawać granatu ceramicznego.

219745_aangepast.jpg 219853_aangepast.jpg

219856_aangepast.jpg 219903_aangepast.jpg

219819_aangepast.jpg 219746_aangepast.jpg

Przepis

W przypadku sadzenia warstwowego można wykorzystać dowolne odmiany cebulek. Należy jednak zwrócić uwagę na okres kwitnienia tak, aby następowało ono sukcesywnie, a nie w tym samym czasie. Cebulki, które kwitną najpóźniej, należy posadzić w najniższej warstwie, a te, które kwitną najwcześniej – najwyżej. Potrzebujesz inspiracji? Ten biało-niebieski przepis można wykorzystać zarówno w doniczkach, jak i w ogrodzie.

Dolna warstwa:

Tulipan (Tulipa) „Boston”, „Green Wave”.

Środkowa warstwa:

Hiacynt (Hyacinthus) „Blue Jacket”, żonkil (Narcissus) „Ice King”, „Sir Winston Churchill”.

Najwyższa warstwa:

Zawilec wieńcowy (Anemone coronaria) „Lord Lieutenant”, zawilec wdzięczny (Anemone blanda) „Blue Shades”, kosaciec żyłkowany (Iris reticulata) „Harmony”, szafirek (Muscari), cebulica syberyjska (Scilla siberica).

219889_aangepast.png 219868_aangepast.png

219909_aangepast.png 219911_aangepast.png

219849_aangepast.png 219820_aangepast.png