Szachownica cesarska: uprawiana od wieków
Oryginalne siedlisko szachownicy cesarskiej to Turcja, południowy wschód i zachód Iranu, Afganistan, Pakistan i góry Kaszmiru. Jednak w połowie XVI wieku szachownica cesarska została przywieziona do Europy, a Karol Kluzjusz posadził pierwszą roślinę w Lejdzie. Ta królewska cebulka kwiatowa stała się już bardzo popularna, gdy zaczęto ją przedstawiać na licznych obrazach i płytkach ceramicznych w 1610 roku.
Skąd wzięła się nazwa szachownicy cesarskiej?
Jej potoczna nazwa pochodzi od dosłownego tłumaczenia szczególnego określenia w łacińskiej nazwie (imperialis) i wyglądu kwiatu. „Fritillaria” pochodzi od słowa „fritilus” (czyli „kubek do kości”), a „imperialis” pochodzi od słowa „imperium” (co oznacza „cesarstwo”). Kwiat, który wyglądał jak cesarska korona, otrzymał jednak w języku polskim nazwę szachownica cesarska.
Szachownica cesarska w roli głównej
Szachownica cesarska odegrała główną rolę w kilku legendach. Jedną z nich była legenda o naganie udzielonej przez Jezusa. Według tej legendy, kwiaty szachownicy cesarskiej w ogrodzie Getsemani na Górze Oliwnej, w którym Jezus został pojmany, były białe. Gdy wszystkie inne kwiaty pochyliły się ze współczucia, szachownica cesarska pozostała dumnie wyprostowana. Kiedy Jezus uprzejmie upomniał kwiat, szachownica cesarska skłoniła się, zarumieniła ze wstydu i uroniła łzy z majestatycznego kwiatu. Druga legenda dotyczyła wyjątkowo pięknej królowej perskiej. Z powodu jej czystego piękna król jej nie ufał i oskarżył ją o niewierność. Zabronił jej dostępu do pałacu i smutna wędrowała po polach wiedząc, że jest niewinna. Wypłakała tak wiele łez, że skurczyła się do rozmiarów rośliny. Kiedy się zatrzymała, jej nogi zakorzeniły się w ziemi i zmieniła się w koronę cesarską.
Sadzenie szachownicy cesarskiej
Jeśli chcesz posadzić te cesarskie cebulki kwiatowe we własnym ogrodzie – wystarczy zacząć. Po ich zakupie, najlepiej nie zostawiaj ich zbyt długo w opakowaniu, gdyż ich korzenie mogą zacząć rosnąć jeszcze w opakowaniu i ulec wówczas uszkodzeniu. Dlatego sadź je tuż po nabyciu. Cebulka szachownicy cesarskiej wygląda nieco dziwne, ponieważ ma w środku otwór. Ale nie martw się. Takie po prostu są te cebulki. W tym otworze znajdowała się łodyga starego kwiatu. Szachownica cesarska będzie kwitnąć w pełnej krasie w słonecznych lub częściowo zacienionych miejscach i należy ją sadzić około 20 cm pod powierzchnią gleby. Podczas sadzenia układaj cebulki tak, aby otwór w cebulce kwiatowej był skierowany w górę.
Dobrze wiedzieć
- Kwiaty szachownicy cesarskiej mają lisi zapach, który pochodzi z terpenu siarkowego, wytwarzanego przez samą roślinę. Jest to jednak przydatna cecha, gdyż odstrasza krety, myszy polne i karczowniki.
- Kwiaty wytwarzają duże krople nektaru, które przyciągają pszczoły i motyle. Po delikatnym stuknięciu kwiatu wczesnym rankiem, można również spróbować smaku jego wspaniałego miodu.