Zawilec: niewielki rozmiar – imponujący efekt

Trzy zawilce

Istnieje wiele gatunków zawilca, ale trzy z nich są nieodzowne w każdym ogrodzie. Są to: zawilec grecki (Anemone blanda), zawilec gajowy (Anemone nemorosa) i zawilec żółty (Anemone ranunculoides). Ich mieniące się drobne przypominające stokrotki kwiaty, mające zaledwie 4–5 cm w przekroju, zdają się wręcz do nas uśmiechać. Są świetnymi roślinami okrywowymi z kwiatami w kolorze białym, różowym, niebieskim i żółtym. Wczesną wiosną rozglądaj się w lesie za dużymi barwnymi połaciami. Jeżeli je znajdziesz, prawdopodobnie będą to zawilce rosnące w swoim naturalnym środowisku.

222478_aangepast.jpg 222477_aangepast.jpg

Dywan z kwiatów

Chcesz cieszyć się zawilcami we własnym ogrodzie? To świetny pomysł! Zawilce idealnie sprawdzają się jako rośliny ogrodowe. Jeżeli zasadzisz je teraz, będziesz cieszyć się nimi przez długi czas: od wczesnych dni marca do późnych dni kwietnia. Pozwól się zaskoczyć, sadząc cebulki w grupkach. Twoją nagrodą będzie wspaniały dywan z kwiatów na obrzeżach. Czy wiesz, że te urocze maleńkie rośliny nadają się również do aklimatyzacji? To znaczy, że będą nie tylko kwitnąć rok po roku, ale też Twój kwietny dywan będzie się powiększał, ponieważ co roku będą przybywały kolejne rośliny. Całkiem nieźle jak na tak drobne roślinki.

222474_aangepast.jpg 222443_aangepast.jpg

Interesujące fakty o zawilcach

  • Zawilce greckie i zawilce żółte są spokrewnione z równie uroczym jaskrem azjatyckim.
  • Po przekwitnięciu rośliny te znikają i pojawiają się na powierzchni ziemi dopiero wraz z nadejściem kolejnej wiosny.
  • Te beztroskie wiosenne rośliny osiągają wysokość 15–20 cm.
  • Wyhodowano kilka odmian zawilców, które różnią się rodzajem kwiatów: pełne, pojedyncze i wielkokwiatowe.
  • Czy wiesz, że ich kwiaty są zawsze zwrócone w stronę słońca, aby chłonąć jak najwięcej wiosennego ciepła?
  • Najbardziej znana odmiana zawilca greckiego to Anemone blanda „Blue Shades”. Tak, jego kwiaty mają piękną niebieską barwę.

220026_aangepast.jpg

218253_aangepast.jpg

212141_aangepast.jpg

212140_aangepast.jpg

212137_aangepast.jpg

44744_aangepast.jpg