Zrelaksuj się wśród letnich kwiatów cebulowych na balkonie lub tarasie

Jeśli chcesz sprawić, by twój balkon lub taras stał się doskonałym miejscem do spędzania wolnego czasu, zbierz doniczki i zasadź w nich letnie kwiaty cebulowe. Dzięki ich żywym kolorom każda chwila relaksu stanie się piękniejsza.

Lepszy wybór

Letnie kwiaty cebulowe możesz zasadzić dopiero wtedy, gdy nocne przymrozki nie będą im zagrażały. Jedną z największych zalet sadzenia ich w doniczkach jest to, że można je przenieść do cieplejszego miejsca, jeśli w prognozie pogody usłyszysz ostrzeżenie przed niskimi temperaturami. Warto wiedzieć, że każda letnia roślina cebulowa doskonale poradzi sobie w donicy. Kwiaty o silnych łodygach oraz rośliny niskopienne są lepszym wyborem – nie trzeba ich podpierać. Lilie azjatyckie bardzo dobrze radzą sobie w doniczkach dzięki swoim bardzo mocnym łodygom. Szczególnie odmiany karłowate nadają się do takiej hodowli.

Łatwe sadzenie w pięciu krokach

  1. Wybierając doniczki upewnij się, że w ich denkach znajdują się otwory umożliwiające odpływ nadmiaru wody. W razie potrzeby możesz zakryć nadmiar otworów na przykład keramzytem.
  2. Wypełnij doniczkę do połowy wysokości ziemią doniczkową. Na opakowaniu cebulek znajdziesz informację o tym, jak głęboko należy je sadzić.
  3. Ułóż cebulki (lub bulwy) na warstwie ziemi. W przypadku niektórych cebulek łatwo zorientować się na pierwszy rzut oka, gdzie znajduje się góra, a gdzie dół – wystarczy spojrzeć na wierzchołek wzrostowy oraz na korzenie. W przypadku begonii cebulki należy ułożyć wklęsłą stroną do góry. Jeśli nie widzisz żadnych wskazówek, nie martw się – roślina poradzi sobie niezależnie od kierunku. Upewnij się jedynie, że w doniczce jest wystarczająco dużo miejsca na korzenie.
  4. Wypełnij resztę doniczki ziemią. Pozostaw trochę miejsca pod krawędzią, by móc bez problemu podlewać kwiaty. Następnie delikatnie ubij ziemię.
  5. Podlej cebulki dużą ilością wody.

Idealne dopasowanie

Możesz zasadzić w jednej doniczce cebulki tych samych kwiatów lub wymieszać wiele odmian, jeśli wolisz różnorodność. Połączenie cebulek z bylinami również gwarantuje świetny rezultat. Na przykład różowa begonia doskonale komponuje się z niebiesko-fioletową szałwią (Salvia). Z kolei paciorecznik (Canna) charakteryzuje się szerokimi liśćmi, w związku z czym lepiej sobie poradzi samotnie. Warto zasadzić go w dużej donicy – potrzebuje sporo przestrzeni.

Ustaw doniczki z kwiatami w różnych kolorach na stole ogrodowym lub przy leżaku na tarasie – doskonale sprawdzą się w tym celu dalie, mieczyki i kalie ogrodowe (Zantedeschia). Wtedy zostanie tylko zrelaksować się w pięknym otoczeniu na świeżym powietrzu.

Ciekawostki

  • Letnie rośliny cebulowe zapewniają kolor w twoim otoczeniu przez wiele miesięcy – lilie zaczynają kwitnąć już w czerwcu, a dalie mogą kwitnąć aż do pierwszych nocnych przymrozków.
  • Regularnie obcinaj zwiędłe kwiaty – rośliny odwdzięczą się kwitnąc ponownie.
  • Wiele letnich kwiatów sprawdzi się także doskonale w wazonie – wystarczy nawet jeden cięty kwiat w każdym pomieszczeniu, by wprowadzić do mieszkania lub domu letnią atmosferę.

Roze lelies op pot Roze begonia Roze Dahlia's op pot en Liatris in plantenbak Dahlia Trucella Lilium Tiny Moon