Aromaty
Jak kwiaty wytwarzają swoje zapachy? Światło i ciepło umożliwiają roślinom produkcję nie tylko składników odżywczych, ale i aromatów, czyli substancji zapachowych. Są one gromadzone w specjalnych komórkach rośliny. W momencie, gdy te „komórki zapachowe” otwierają się, uwalniana jest aromatyczna substancja. Ma ona postać płynną bądź stałą, a następnie przechodzi w stan lotny. Aromaty uwalniane są do atmosfery, dlatego możemy je poczuć.
Naturalne perfumy
Wszystkie letnie cebulki wytwarzają pachnące kwiaty, ale wśród nich znajdują się cztery niezwykłe odmiany: mieczyk abisyński, konwalia majowa, frezje i lilie orientalne. Mimo że nie mają ze sobą nic wspólnego, jeśli chodzi o wygląd, to każda z nich cechuje się wyjątkowym zapachem. Mieczyk abisyński pachnie słodko, konwalia majowa ma świeży, prawie cytrusowy zapach, z kolei frezje mają zapachy od ostrego pieprzu po cudowną słodkość, a lilie orientalne cechują się delikatnym, nieco dusznym zapachem.
Wyjątek od reguły
Wszystkie cztery gatunki letnich kwiatów cebulkowych należy sadzić wiosną, gdy nie ma już ryzyka przymrozków. Zasadniczo letnie cebulki nie mają szansy na przetrwanie zimy. Wyjątek stanowią konwalie majowe, które po posadzeniu zaczynają się aklimatyzować. To oznacza, że każdego roku będą wytwarzać słodko pachnące kwiaty, a co więcej, co roku będzie ich przybywać.